Wednesday, April 8, 2015

Maastricht - přijímačkový flashback a nejlepší scones!

Ahoj všem!

přicházím dosti opožděně s mini reportem z holandského Maastrichtu, kam jsem se vydala s Markét v rámci její návštěvy! 

Maastricht - Maastrichtská smlouva 1993, Smlouva o fungování EU, tři pilíře EU 

Takhle nějak vypadají mé myšlenkové pochody, když se řekne slovo Maastricht. Člověk se to učí několikrát na gymplu, pak znova na přijímačky a znova na VŠ a asi to budu mít v té hlavě vytesané nadosmrti. Celkem mě zajímá, kdo z Vás má při vyslovění slova Maastricht také flashback na SCIO testy :D Pokud máte chuť vědět o Maastrichtu něco málo víc, čtěte vesele dál! 

Po hoďce a půl jízdy vlakem jsme vystoupily na nádraží v Maastrichtu, který se nachází na jihovýchodě země. Je to odtamtud pár kilometrů jak do Německa, tak do Belgie a to je možná důvod, proč to tam nevypadá moc holandsky. Vykopnout mě tam někdo autem, tak si myslím, že jsem někdě v Belgii:-)

Po pár minutách chůze jsme se z hlavního nádraží dostaly do centra města, kde nám hodný pán z info-bodu (hned před de Bijenkorf) dal zdarma mapu. Po mém malém orientačním faux-pas v Amsterdamu den předem jsem tentokrát neponechala nic náhodě a pořádně se zorientovala v terénu, zatímto Markét fotila mopsy:D

Vydaly jsme se směrem na náměstí Vrijthof, kde se nachází červený kostel "Sint Jan". Pár kroků vedle se ale nachází kostel o dost zajímavější! Jde o dominikánský kostel z 13. století, který byl uvnitř předělán na knihkupectví a kavárnu.

Knihkupectví a kavárna v jednom. A navíc v kostele. No kdo z Vás to má?!:D Naprostá bobma! Bohužel bylo narváno a kafíčko jsme si nedaly, snad příště!

Kavárna/knihkupectví v kostele

Někde na netu jsem přišla na kavárnu Taart s poznámkou, že tam mají nejlepší snídaně a brunche. A na to my samozřejmě slyšíme, takže jsme se vydaly na průzkum. Bohužel jsem odcházely dost zklamané. Vzhledem k vyšším cenám byl dort nic moc. Hlavně vzhledem k šlehačkové náhražce, která se místo "cream cheese" skrývala jak v mrkvovém tak v red velvet dortu.
Posilněné jsme se vydaly dál směrem na trhové náměstí Markt, kde se nachází Maastrichtská radnice.

Aby té kultury nebylo příliš, zašly jsme samozřejmě i do pár obchodů, i když jsme se zase držely hlavně jídla:D Výsledky můžete vidět u Markét zde.


Romantickou procházku kolem řeky jsme kvůli větru zkrátily a zahly zpět do města, tentokrát směrem k městskému parku, jehož okolí se mně osobně líbilo asi nejvíc. Dál za parkem se nachází i slavná pevnost Svatého Petra včetně podzemních jeskyní, ale přeci jen je to už trošku z ruky a my toho času moc neměly. Pro případné zájemce více info zde.

Místo bloudění jeskyněmi jsme bloudily v okolí starých městských hradeb. Malé uličky,  úhledné domečky, fakt to vypadá jako z filmu!

Právnická fakulta, Maastricht

Až jsme dobloudily k druhému vyhlednutému místo pro tento den - Piece of Cake kavárna, která se nachází u náměstí Vrijthof. Ten nás už nezklamal, protože nám naservírovali ty nejlepší scones! Příjemný interiér, překvapivě příjemná obsluha a mátový čaj navrch. Paráda.

S cukrem v krvi jsme se už pomalu stáčely zpět. Vzaly jsme to tentokrát (zadem) kolem červeného kostela a Baziliy St. Servatius. Rázem jsme si přišly jako v Bradavicích!A tím se náš výlet pomalu, ale jistě chýlil ke konci. Bylo na čase rozloučit se nejen s Maastrichtem, ale pomalu i s Markét, protože druhý den frčela domů do Brna...se mnou v letadle:D 

Maastricht bylo jedno z posledních větších měst, které jsem v Holandsku nenavštívila a tak jsem moc ráda, že jsem si ho konečně mohla odškrtnout. Určitě se chci vrátit, ideálně na období Vánoc, kdy v Maastrichu probíhají jedny z nejhezčích trhů a to pod názvem "Magical Maastricht". Nevyšlo to předloni, nevyšlo to loni, tak snad letos se konečně zadaří! (http://www.vvvmaastricht.nl/magical-maastricht.html?lang=2

Na závěr vyhlašuji soutěž (bez výhry:D) o tip na kavárny kdekoli po Evropě! Kde jste narazily na skvělý dortík či scone? Kde Vás oslnilo kafe nebo sandvič? Sem s tím!

Mějte se krásně!
K.