Monday, March 14, 2016

Eindhoven - co neminout v přestupní stanici na trase Brno - Amsterdam

Ahoj všem!

Z Brna nám už nějaký ten rok lítá letadlo do Eindhovenu a kupodivu ani nebývá prázdné. Pokud si také lámete hlavu nad tím, co za lidi využívá tuto na první pohled neatraktivní linku, je to prakticky kancelář v oblacích. Oblast Eindhovenu je tzv. Silicon Valley Beneluxu a v Brně pak ty samé firmy mají často zastoupení a tak zaměstnanci pendlují sem a tam:-)

Zpáteční letenku při troše štěstí pořídíte pod 1000 Kč, což už je fajn suma.  Třikrát hurá, protože z Brna se za pár EUR dostanete na jih Nizozemí a pokračovat odsud můžete dál, ať už na jih a směr Brusel, případně Francie nebo na sever a dát si klasiku Amsterdam. 

Protože jsem v Eindhovenu strávila dohromady už několik měsíců života, je na čase, abych vyslala do světa zprávu, kde tam mají nejlepší dortíky:-) A aby si užili i dietáři, povíme si, jak si udělat z Eindhovenu přestupní stanici pro výlet do Amsterdamu.

Příjezd:
Letiště v Eindhovenu se nachází asi 20 minut autobusem od centra. Bus jezdí každou chvilku a střídá se rychlý a pomalý shuttle. Zastávku uvidíte hned jak vylezete z letiště, nemusíte se bát, že budete bloudit. Shuttly jsou veliké, modrošedé, moderní autobusy s wifi, kam se většinou všichni chtiví vlezou a ještě jsem nikdy nemusela čekat na další.

Autobus s číslem 400 je rychlý shuttle, který staví až na hlavním nádraží a cesta trvá 20 minut
Autobus s číslem 401 je pomalý shuttle, staví i po cestě a cesta trvá 25 minut.
Lístek stojí 3,50 EUR (pálka, já vím) a koupit si ho můžete v automatu na zastávce či u řidiče. 

Pokud plánjete cestovat MHD nebo obecně hromadnou dopravou, stáhněte si do telefonu aplikaci 9292.nl, funguje to i jako webovka zde: http://9292.nl/ a je to obdoba našeho IDOSu. 

V Eindhovenu:
Autobus Vás vyplivne na hlavním nádraží - hlavním pro bus i vlak dohromady. Strana busová je jakoby od centra, takže musíte projít budovou hlavního nádraží vlakového a dostanete se tak na stranu centra. 

Kam na kávu a dortík:


Coffeelab
Link na google maps: KLIK
Stránky: KLIK

Hned před nádražím je Mecca dobré kávy. Za mě tam prostě dělají nejlepší kafe na světě, to myslím bez nadsázky, vždycky je to první místo kam se ráno ženu - CoffeeLab. Je to taková cool-hipster kavárna, která vypadá jako mix zahrady a skleníku. Capuccino stojí 2,40 EUR a je nejlepší na světě....což píšu už po druhé, aby bylo jasno! V nabídce najdete i dortíky, které jsou dobré, ale ne nijak světové, takže pokud šetříte, můžete si je s klidným srdcem odpustit. U dveří je pak velká nádoba s vodou a ovocem, ze které si můžete kdykoli natočit zdarma, tak se nestyďte:-) 
Coffeyou
Link na google maps: KLIK
Stránky: KLIK

Kavárna u Eindhovenské knihovny a kousek od Phillips muzea, kde si budete moci dát i nějakou sváču. Přímo v kavárně je i malinkatá pekárna, takže sendvič si dáte na domácím teplém chlebu. Dortíčky každý den čerstvě napečené a pokud k nim nebudete chtít kávu, doporučuji Chai Latte!BeanBrothers Stad Branderij
Link na google maps: KLIK
Stránky: KLIK

Tato kavárna je už na kraji centra/nákupní části, v oblasti Kleine Berg, ale jde o podnik, který stojí za návštěvu. Je to zastrčená kavárnička, kam musíte projít skrz creepy uličku mezi domy a zahradou, vůbec se neděste, i když to vypadá trošku strašidelně:D Interiér stojí za to, prostě další hipster místo se super kávou a dortíky.Kam na jídlo (za málo peněz).

Služby jsou v NL, stejně jako jinde v západní Evropě poměrně drahé, takže sehnat oběd za pár EUR a zároveň nejíst jen v McDolands/KFC a Subway může vyžadovat trošku orientace.

Vapiano
Link na google maps: KLIK
Stránky: KLIK

Abych řekla pravdu, docela často chodím do Vapiana, které je tam od loňska otevřeno v nákupní galerii Heuvel. Za 10-15 EUR se nacpete k prasknutí, nemusíte čekat věčnost a berou zde i naše (rozuměj Visa a MasterCard) karty.


La Place
Link na google maps: KLIK a tady KLIK
Stránky: KLIK

Další řetězec, který najdete v každém městě (často v obchodních domech), kde maji rychlé, ale ne "hnusnej smaženej burger bůhví s čím" jídlo. Čerstvé sendviče, slané koláče (quiche), smoothies, saláty, polévky a opět se zvládnete najíst do 10 EUR. La Place má i malé kiosky v obchoďácích, kde jsou většinou na výběr nějaké bagety, džusy a smoothies.

Downies nad Brownies
Link na google maps: KLIK 
Stránky: KLIK

Z centra je po cestě ke Strijp-S (o kterém napíšu článek zvlášť!:-)) a rozhodně stojí za návštěvu. Jde o bistro, kde obsluhují lidé s Downovým syndromem. Někteří umí anglicky a případně pomáhá obsluha bez DS, která tam vždy dozoruje. Musím říct, že tam chodím strašně ráda, protože ta radost "downies" z toho, když jim řeknete, že jídlo bylo "lekker" je k nezaplacení. Samozřejmě mají i úžasné jídlo a hlavně brownies, jehož kousek dostanete ke každému jídlu a navíc si můžete koupit balíčky do zásoby a podpořit tak iniciativu zapojování lidí s Downovým syndromem do běžného života.


Street food
Link na google maps: KLIK 
Stránky: KLIK

Bistro přímo v centru, kde si můžete dát bagety a sendviče s polévkou - aneb klasický holandský oběd:-) Fajn interiér, jídlo do 10 EUR, dobrá volba.


De Burger
Link na google maps: KLIK 
Stránky: KLIK

Burgrárna, pokud máte větší hlad! Už to bude lehce přes 10, ale dostanete k tomu i hranolky a burgery jsou vynikající, pěkně s domácí houskou. Nejvíc se mi líbí možnost, že když si nemůžete vybrat, můžete zvolit tři mini burgery = tři různé příchutě, ale v celku to vydá za jeden velký. Takže za stejný peníze ochutnáte vlastně tři burgery, paráda:-)


Ribs Factory
Link na google maps: KLIK 
Stránky: KLIK

Pokud máte rádi žebra, vřele doporučuji. Ribs Factory je i v Tilburgu, kam jsme chodili se spolužáky celkem často. Jedna porce totiž s klidem vystačí pro dva lidi a můžete si tak nacpat pupek opět pod magických 10 EUR a ještě Vám zbyde:-)

Sushi Haru
Link na google maps: KLIK 
Stránky: KLIK
Pár kroků od hlavního nádraží a od Primarku je zapadlá restaurace s názvem Sushi Haru, kde ale dle mého názoru dělají nejlepší sushi v celém Eindhovenu. Není to už uplně láce, necháte tam určitě blíž k 20 EUR, ale pokud si rádi děláte radost jídlem, stojí to za to. 

A malinkatý tip, pokud budete hledat přes net kavárny v NL, nehledejte coffeeshop, protože to Vám najde fakt jako coffeeshop. Kavárna, resp. kavárna s jídlem je "eet cafe":-)Obchody:
Protože Eindhoven není zrovna místo plné památek, vynahrazují si to obchody. A netřeba se stydět za to, že každého občas pohltí konzum. Zrovna v Eindhovenu se mi to stalo nejednou:-)

PRIMARK
(MAPA)

Hned od nádraží uvidíte obrovský nápis PRIMARK. Je snad největší v Holandsku - jsem někde slyšela, má to tři patra, velikánskou Primark Home sekci a ač Primark střídavě miluju a nenávidím, stojí za to se tam mrknout. 

Hema
(MAPA)

Můj nejoblíbenější obchod! Je to ráj pro všechny milovníky blbinek a serepetiček, které jsou ale překvapivě kvalitní. Jen bacha, že je to vždycky "jen" 2 EUR, "jen" 3 EUR a pak u kasy najednou člověk platí 50 a ani neví jak. Jedná se o řetězec, takže jej najdete skoro v každém holandském městě. Mají obrovskou papírnickou sekci, makeup, péči o pleť, doplňky do kuchyně, hračky, oblečení, jídlo....možná bych to nazvala holandským Marks and Spencer? Ale levnější, bingo!:-) 

De Tuinen
(MAPA) plus je i v Heuvel Galerii

Další řetězec, který najdete všude, je obchod se "zdravou" výživou a kosmetikou. Zdravou v uvozovkách, protože tam mají spoustu i rádoby zdravých čokoládek a tyčinek, kterých vždycky vezu plnou tašku. Ale pokud Vás zajímají takové ty trendy ve zdravém jídle, alá paleo pamlsky, rostlinné proteiny, bio šampony a krémy, detox čaje, vitamíny, různé supplementy atd., tohle je obchod pro Vás.

Tk Maxx
(MAPA)

Otevřen v Eindhovenu nedávno v Heuvel Galerii a za mě milé překvapení. Byla jsem v TK Maxxu jinde po Evropě a všude to stálo za starou bačkoru. Outlet s oblečením, ale i s doplňky, věcmi na cvičení, hračkami atd., prostě se vším, je v Eindhovenu celkem našlapaný, i když s USA se to samozřejmě srovnat nedá. Mají celkem solidní výběr zlevněné kosmetiky, naposled tam bylo dost NARS, Revlon, něco od YSL, Bare Minerals, NYX, plný stojan OPI....fakt jsem byla mile překvapená! V Heuvel Galerii je ještě obrovské HMko s home sekcí, kde se taky můžete rozplývat!:-) 

Sissy Boy
(MAPA)

Další holandský řetězec, který už teda není za hubičku, ale mají tam krásné věci a hlavně úžasný interiér, na který chodím koukat spíš. Mají oblečení, doplňky do bytu, papírnickou sekci a velký výběr momentálně frčících krajkových trojúhelníkových podprsenek:-)

De Bijenkorf 
(MAPA)

Natřískanej nákupák, obdoba amerického Macy´s kde opět najdete fakt uplně všechno. Na výběr je spousta značek, které se k nám ještě nedostaly a já tam vždycky chodím spíš očumovat, protože to přeci jen není uplně běžná cenová kategorie. Ale prodávají spoustu populárních drahých značek alá Acne, Ted Baker, Rebecca Minkoff, Michael Kors, DKNY, Calvin Klein atd....pokud chcete investovat a věci si napřed osahat, tady máte ideální možnost. De Bijenkorf je v Eindhovenu v nákupáku Piazza, kde je i obrovská Zara, kterou ač máme u nás, rozhodně stojí za to navštívit, protože výběr je asi tak 10x takový. 

A obecná sekce, kategorie boty. Holanďani jsou fakt posedlí obchody s botama. Jako u nás je na každým rohu lékárna, tak tam je každý druhý obchod obuv. Nejsou uplně za hubičku, za pěkný a kvalitní pár dáte 80-120 EUR, ale stojí za to a mají parádní slevy!!:-)

Albert Heijn
(menší je hned naproti nádraží MAPA)

Jop! Albert! Akorát jejich! Skutečně Vás posílám na návštěvu supermarketu:-) Jestli se mi po něčem stýská, tak po jídle. Mám naši zemi ráda a máme tu nespočet parádních věci, ale supermarkety mezi ně stále nepatří. Takže si běžte projít holandský Albert a poplačte si jako já. Spousta potravin za stejnou cenu jak u nás, ale s mnohem vyšší kvalitou. Popravdě tam často kupuji i "suvenýry" domů - wafle, čokoládu, tyčinky atd., protože mám kamarády, se kterými si nemusíme hrát na to, že jim udělá radost magnetek na ledničku, ale vím, že je potěší žrádlo!:D 

Mini Alberty jsou často i na nádražích a dají se tam pořídit fajn svačinky za rozumnou cenu. 
Kultura:

Zde je s tím Eindhoven trošku na štíru:-) Je to průmyslové město, kde není žádná krásná stará radnice a historické náměstí. Eindhoven dostal na mapu pan Phillips. Ano, Phillips pochází odtud a sochu pana zakladatele najdete hned před nádražím a pak u nákupní Heuvel Galerie. V centru města se nachází Phillips Museum, kde jsem ale sama nebyla a neumím úplně zhodnotit poměr cena/výkon:-) Vstup je cca 8 EUR. 

Pro fotbalové fanoušky je tu samozřejmě stadion PSV Eindhoven, je asi 2 minuty chůze od centra a dělají i různé guided tours. 

V Eindhovenu se koná spousta fajn akcí jako například Dutch design week (bude říjen 2016), GLOW festival (bývá na podzim), Startup week (zase bývá na podzim). 

je takové město ve městě, na které si vyhrazuji samostatný článek, protože je to koncept, z kterého jsme maximálně nadšená. Jde o postupně předělávané staré a opuštěné Phillips fabriky, kde se nyní rodí pravidelné festivaly, kavárny, restaurace, start-upy, ale i parádní lofty a kancly!:-)

Ubytování

Tady jsem trošku na štíru s tipy. Jak jsem říkala, Eindhoven je průmyslové město a kvůli tomu, že většina lidí tam jezdí pracovně, hotely jsou celkem drahé. Mrkněte se po ubytování přes Airbnb

Z hotelů můžu doporučit Lumiére, přímo v centru města - krásný, nový butikový hotel, nicméně s korespondující cenou kolem 3000 Kč na noc (pro dva) :-/

Za cca 1500 za dva můžete bydlet v super cool hotelu právě ve Strijp S - Blue Collar Hotel, ale je to už mimo centrum a pokud budete chodit pěšky, počítejte aspoň 20 minut chůze na nádraží. 


Jak dál do Amsterdamu

Je mi jasný, že v Eindhovenu nikdo déle jak 1-2 dny nezůstane a budete radši pokračovat dál. Připravte se na to, že cestovat po Nizozemí se dá sice pohodlně vlakem, ale ceny jsou opravdu vysoké. Vlak z Eindhovenu do Amsterdamu stojí 19,20 EUR a trvá necelou hodinku a půl. Zkuste se radši mrknout na možnost spolujízdy přes blablacar, kde se můžete z Eindhovenu do Amsterdamu dopravit za cenu kolem 8-10 EUR. 

Další možnost je mít štěstí a narazit zrovna na prodej tzv. dagkaart. Jde o celodenní jízdenku, která je platná po celém Holandsku po dobu 24 hodin od prvního "cvaknutí" a stojí 14-18 EUR. Takže pak můžete naplánovat třeba zastávku v Utrechtu, Rotterdamu nebo kdekoli jinde během jednoho dne a to už se pak celkem vyplatí:-) 

Odkaz na to, jestli zrovna a kde se tyto celodenní jízdenky prodávají, najdete zde: http://www.treinreiziger.nl/tags/ns_dagkaart_actie a s pomocí google translate určitě vyluštíte detaily jednotlivé akce!:-) Přečtěte si vždy podmínky, protože někdy jsou ty jízdenky platné třeba jen o víkendu, někdy jen mimo špičku atd. Vždy se také podívejte, co za obchod tu jízdenku zrovna nabízí, někdy je to Albert Heijn, někdy Hema, někdy třeba Blokker. 

A to si myslím, že je do základu vše! Pokud budete mít k Eindhovenu či dopravě nějaké dotazy, neváhejte se zeptat, pokud budu vědět, ráda poradím!

Mějte se krásně!
K.