Wednesday, April 6, 2016

4x z mé čtečky: Konečně kniha o výživě, která stojí za to a náhled do života zničeného internetem!

Ahoj všem!

skoro dva měsíce po přestěhování jsem konečně našla v jedné z nevybalených krabic čtečku, hurá! Hned jsem ji řádně dokrmila a některé z knížek jsou opět tak fascinující, že o nich musíte vědět! 

 


            

Zdravá střeva - Justin a Jessica Sonnenburg


Po této knížce jsem sáhla na doporučení Elišky, která se nyní v Londýně na výzkumu mikrobioty podílí svou diplomkou:-) Nebýt jejího doporučení, nikdy bych po tom nesáhla a udělala bych velkou chybu.


Konečně nějaká knížka o výživě, u které člověk nemusí každou druhou stránku obracet oči v sloup! 

- Nenapsal to žádný senzacechtivý "výživový poradce"
- Nehlásá jen jednu pravdu, naopak manželé Sonnenburgovi - autoři knihy - často píšou, že výzkum      je v začátcích a že se ještě stoprocentně neví
- Neoperuje to s žádnou mantrou "lepek je zlo", "tuky jsou zlo", "cukry jsou zlo" atd.

Pokud máte z knížky dojem "nuda", tak vězte, že jste na omylu. Chápu, že na první pohled není na střevech asi nic moc zajímavého, ale už pár prvních stránek v knížce Vás přesvědčí o opaku.

Knížka rozebírá poznatky o mikrobiotě - mikrobech, které všichni živíme u sebe ve střevech. Že tam něco žije, to asi všichni víme, ale věděli jste, že:

- při pokusech (na myších) vědci zjistili, že když dáte do hubené myši mikrobiotu tlusté myši, tak       ztloustne?
- a naopak, když dáte do tlusté myši mikrobiotu hubené myši, tak zhubne? Aniž by se jim jinak měnil výdej a příjem, samozřejmě
- transplantací mikrobioty se úspěšně vyléčilo několik lidí z poruch zažívacího traktu?
- že mikrobiota ovlivňuje i vaši náladu? 
- pro (nastávající) maminky by naopak mohla být zajímavá informace, že třetí nejčastější složkou     mateřského mléka jsou oligosacharidy, které kojenec neumí natrávit. Proč to tam teda je? Protože to živí jeho makrobiotu, která si na tom naopak pochutná!! Prospěšné bakterie žijící ve střevech zdravých kojenců se živí právě těmito oligosacharidy. A myslíte, že tyto oligosacharidy najdete v umělém mléce? Jasně že ne, jejich výroba je moc nákladná a zdlouhavá, tak se to nahrazuje jinými sacharidy, které už ale těm prospěšným bakteriím tolik nejedou:-)
- souvislost mikrobioty s alergiemi, exémem, zažívacími potížemi, vše se zde dozvíte


Knížka je protkaná jednoduše podanými výsledky posledních studiích o mikrobiotě a většina z nich mi - jako laikovi - přišla ohromně fascinující. Pokud tuhle populární vědu máte rádi, zajímáte se o výživu a zdraví, knížku si určitě přečtěte. 

Jen upozorňuji, že asi budete otravní svému okolí, protože já měla pořád potřebu z knížky všem okolo sebe citovat stylem "Ty jo, věřil/a bys, že ...." :D 

Jediné mínus je, že ke konci se knížka už dost opakuje a mohla by být klidně o 50 stran kratší. Na posledních stránkách pak najdete faktické informace v podobě receptů pro zdravá střeva, tipy na svačinky a potraviny prospěšné pro vaši mikrobiotu!:-) 

Spálená obloha - Gilly Macmillan

Detektivka připomínající true crime, takže je jasný, že se mi to muselo líbit:-) Narozdíl od severských detektivek to není plné standardních klišé, které mi začínají lézt na nervy. 

Rachel nechá během víkendové procházky jít svého osmiletého syna "napřed". A on se vypaří. Noční můra asi každé mámy. Po Benovi se rozjede pátrání a na pozadí se samozřejmě dozvídáme o tajemstvích a životě celé rodiny, která je touto tragedií zasažena. Jak to tak bývá, zoufalí rodiče podnikají některé akce na vlastní pěst a Rachel si tím znepřátelí nejen policejní sbor, ale i veřejnost, která je přesvědčená, že Benovi něco provedla ona. Neřekla bych, že zápletka byla nějak extrémně chytrá, ale byla (pro mě) nepředvídatelná a knížka se četla sama. Pokud chcete dobrou knížku na dovču či do vlaku, určitě tím neuděláte chybu. Přestože jde o téma ztraceného dítěte, není to žádné maso, kdy byste museli znechucením knížku odkládat:-) 


Conviction: The Untold Story of Putting Jodi Arias Behind Bars - Juan Martinez
(kupovala jsem přes iBooks za 13USD, u nás to nikde nemají)

Mysleli jste si, že tu nebude true crime knížka? To asi ne, že ne:D Jodi Arias je jedna z velkých kauz, které sledovala celá Amerika (a já:D) podobně jako třeba kauzu Amandy Knox (ještě jsem nezrecenzovala, ostuda, ale mám její Čekám až mě vyslechnete přečteno!) nebo Casey Anthony (Psala jsem zde). Jodi se prezentovala jako spořádaná, silně věřící, uťápnutá dívka s těžkým dětstvím, která v rámci sebeobrany ubodala svého přítele. Během soudu se pak ale dozvídáte, že to tak nejspíš úplně nebylo, že jde pravděpodobně o psychopatku, která umí dokonale manipulovat všechny kolem sebe. Přítele ubodala ze žárlivosti, když se zrovna sprchoval po divoké noci, kterou spolu prožili. Ten soud byl pro média zajímavý určitě i pro to, že sexualita Jodi a obecně sexuální vztah mezi ní a jejím přítelem byly probírány dost do detailů včetně fotek.....a sex sells, to všichni víme. Pro všechny fandy true crime knížek je tohle super volba, kdy státní zástupce rozkrývá ze svého pohledu celou kauzu a vysvětluje, co a proč konkrétně proti Jodi použil, s jakými problémy se během vyšetřování a soudu potýkal a jak se celá kauza vyvíjela od začátku až do konce.


So You´ve Been Publicly Shamed - Ron Johnson
(zkuste pohledat na bookzz.org a bude zdarma:-)) 

Knížka, která tu k mému překvapení ještě není, přestože jsem ji četla už na podzim! Téma víc než aktuální - veřejné zesměšňování, chcete-li veřejné pranýřování lidí. V dnešním světe internetu je tohle víc než jen aktuální téma a knížka Vás určitě donutí se nad sebou zamyslet. 

Ron zde rozebírá několik více či méně známých případů, kdy byli lidé ve velkém pranýřováni na internetu. Svým způsobem tohle pranýřování není nic nového, dřív se provinilec doslova pranýřoval někde na náměstí a přišla se podívat celá vesnice. Dneska se to odehrává virtuálně na twitteru, instagramu, webových fórech atd. 

Třeba Justine Sacco. Holka, která postla na twitter následující zprávu. 

Going to Africa. Hope I don´t get AIDS. Just kidding, I´m white!!

Vtip, hloupej. Jenže Justine tohle dala na veřejný twitter profil. A někdo to uviděl a retweetnul. A další a další a najednou se z maličkatého profilu obyčejné holky stal trending topic, o kterém věděli všichni, včetně světových médií. Justine totiž ten tweet poslala do světa, nasedla na letadlo a telefon zapla až při přistání za několik hodin, když už bylo na nějaké mazání pozdě. O jejím hloupém a nepochopeném vtípku už psaly světová média jako DailyMail nebo NewYorkTimes

Justine obdržela několik pohrůžek smrti, znásilnění, zmlácení a dokonce ji vyhodili z práce. Masakr? 

Realita, bohužel. Jon ve své knížce rozebírá několik takových případů, kdy jedna rádoby bezvýznamná věc zničila prakticky lidem život. Na příkladech ukazuje, jak jednoduché je, aby se vaše nevhodné a nemístné vtípky šířily (virtuálním) světem. Jon si sedl s lidmi, kteří se ocitli na pranýři a rozhovorem s nimi krásně ukazuje i druhou stranu senzace - zničené kariéry, životy, rodiny. Kvůli nevhodnému tweetu, fotce na instagramu a podobně. 

Knížka je výborná, určitě k zamyšlení a opět doporučuji všem milovníkům populárně naučných knížek, tentokrát z oblasti psychologie. Když jsem u toho veřejného pranýřování, doporučuji ještě TED TALK Moniky Lewinské. Ano, té Moniky Lewinské, která se také ze dne na den ocitla na pranýři a musela se s tím jak ona, tak její rodina dlouho vyrovnávat. 


A to je pro dnešek vše! Doufám, že se Vám nějaký tip trefil do vkusu, i když to zas není uplný mainstream:-)

Mějte se krásně!
K.