Sunday, May 1, 2016

Jaké dezerty nevynechat ve Francii (a kdekoli jinde!)

Ahoj všem!

loni jsme se vydali na letní low-cost dovolenou na sever Francie. Interiář Vám představím již brzy, kdo byste se chtěl inspirovat. Většinou v létě jezdíme na "velkou" dovolenou někam dál, ale letos jsme se z více důvodů rozhodli zůstat za humny a nakonec musím říct, že to vlastně byla jedna z nej dovolených! Začali jsme v Paříži, ale cílem byla Normandie - ostatně článek o D Day Beaches u Vás sklidil úspěch a můžete se na něj mrknout zde.


Zatímco jsem poctivě studovala nejrychlejší a zároveň nejlevnější přesuny mezi městy v Normandii, skrytě jsem se těšila i na to, jak si nacpu pupek francouzskými dortíčky, protože co si budem povídat, jestli Francouzi něco ovládají, pak je to právě sladké na sto způsobů.

Zde je tedy výběr těch pěti nej! Samozřejmě, v dnešní době si můžete dát tyto typicky francouzské dezerty i v jiných zemích, včetně té naší. Škoda je, když to pak člověk někde ochutná neautentické - automaticky si to zafixuje jako hnusný a přitom ten originál je tak výbornej.

1. Macarons

Makrónky jsou zrovna ukázkový příklad. Správná makrónka nechutná jako laskonka! Nemá tvrdé skořápky a rozteklý krém. Makronková skořápka také není dutá a když do ní kousnete, neměla by se Vám vysypat všude do dlaně! Naopak by měla být měkká a vláčná, jen na povrchu trošičku křupnout. Krémy jsou pak různé - máslové, pudinkové, krémové, vybere si opravdu každý!

Ve Francii jsou nejznámější makronky Pierre Hermé a Ladurée, přičemž nejsem schopná říct,které jsou lepší. Všechny jsou dobré, záleží spíš na příchutích. Co jsem měla možnost vidět, tak mi přijde, že Ladurée se drží převážně klasických nebo nikterak "divných" příchutí, kdežto butik Pierre Hermé měl i velký výběr zvláštních a neobvyklých náplní.

V Brně jsem definitivně na první místo nejlepších makronek posadila Makronky od Hanky, které jsou k dispozici na FoodParku. Jsou podle mě lepší než Republika - které jsou ale taky výborné. Pokud jste z Hradce Králové a okolí, dovolím si udělat reklamu mé kamarádce Radce, která peče také vynikající kousky převážně tradičních příchutí a navíc se za její cestou k těmto francouzským dobrotám skrývá úžasný příběh:-)


2. L'eclair

Na (l)eclairu jsem ujížděla opravdu celou dovolenou, mnohem více jak na makrónkách! Základem je váleček z odpalovaného těsta, který se naplní nějakou chutnou krémovou náplní a navrch ještě přeleje polevou či se ozdobí ovocem, posypkou, prakticky čímkoli. Svým způsobem je eclair podobný našemu věnečku, jen je mi sympatičtější tím, že na množství náplně je tam celkově méně toho odpalovaného města, takže mi eclair zatím (na rozdíl od věnečku) ještě nikdy nepřipadal suchý. Většinou se nechám nalákat na různé příchutě náplně. Věneček je prostě buď žloutkový nebo kakaový, v eclairu najdete vše od slaného karamelu, až po čerstvé ovoce, tradiční čokoládu či vanilkový puding. Od léta si říkám, jak eclair zkusím doma, ale zatím jsem nesebrala odvahu, tak třeba se toto léto konečně zadaří!:-)

Obyč eclair za cca 1,50 EUR

Fancy eclair z vyhlášeného L´eclair de Genie za ....až se to stydím psát...8 EUR:-/

3. Religieuse

Dvě kuličky z odpalovaného těsta přilepené polevou a naplněné šlehačkovým krémem. Nebe v puse. Zatímco u eclairs už najdete i všelijaké divoké příchutě, religieuse jsem zatím vždy viděla v klasice vanilka/čokoláda. Opět je tu poměrně dost polevy na množství těsta a tak jsem nikdy neměla pocit, že by to bylo suché či jen oschlé:-)


4. Paris Brest

Věneček. Jakože fakt nejsem schopná indikovat rozdíl mezi naším věnečkem a francouzským Paris Brest, snad jen ta oříšková posypka se u nás na věnečky nedává:-) Ale to neznamená, že ho v tý Francii přeskočím! Nene, je potřeba překontrolovat, jestli ho náhodou nemají lepší jak my! Odpalované těsto plněné krémem se na povrchu posype oříšky a na Vás už pak je jen snažit se ho zkonzumovat tak, aby Vám při zakousnutí nevystříkl krém na kalhoty!:-)


5. Ispahan

Ispahan je vlastně mega makronka s ovocem navíc. Skořápka je většinou méně vypouklá než u makronky, ale chuťově v tom tolik rozdílů nevidím. Náplň je máslový krém (správně s kapkou růže, od té je název dezertu odvozen) a dozdobeno je čerstvými malinami. Je to opravdu cukrová bomba - když to řeknu já, tak to už musí být!:D Ispahan je prý původně výmysl slavného makrónkového mistra Pierra Hermé, ale s touto lahodou se dnes setkáte v mnoha "patisseries" po celé Francii!


Doufám, že už jste po obědě a já Vám neudělala moc velké chutě. Pokud máte nějaké další favority, které by člověk neměl přeskočit, určitě mi dejte vědět!

Mějte se krásně!
K.