Monday, November 30, 2015

A to se nebojíš?

Ahoj všem!

S otázkou  "A to se nebojíš?" jsem se zatím nejčastěji setkávala v souvislosti s mými návštěvami Izraele. Tam by to člověk ještě pochopil, nicméně jak jsem psala na více místech, pokud nejste Žid či Palestinec, tak se Vás tamní situace prakticky nedotkne. Nyní se však s touto otázkou setkávám obecně. Protože z nějakého důvodu bychom se teď měli bát cestovat kamkoli! Bát se musíme i při výjezdu za humna na  Vánoční trhy. Proč? Kvůli tomu, co se stalo ve Francii.


Abych řekla pravdu, dnes se nebojím cestovat ani o trochu víc jako v říjnu, loni, nebo před pěti lety. Proč? Protože k tomu není absolutně žádný důvod. Aby nedošlo k omylu, nejsem Nebojsa, jasně, že se občas bojím. Ale nebojím se cestovat. Bojím se situací, které se mi mohou stát doma, stejně jako v zahraničí - opilá skupinka výrostků v podchodu a já sama pár kroků před nimi, zkracování cesty přes park v noci (a přepadení...překvapivě v Brně), tmavé uličky v neznámém prostředí, chlapi co koukají a důležitě si u toho olizují rty a podobně....brrr. 

Je logické, že s většinou Evropanů pařížské útoky otřásly. Je to něco, co se běžně neděje. V Paříži většina z nás někdy byla, máme tam přátele a je to relativně za rohem. Ale přijde mi šílený se kvůli tomu zavřít doma a nevystrkovat nos!

Naopak, těsně po nějaké tragédii je cestování nejbezpečnější . Všechny bezpečnostní složky jsou v té nejvyšší pohotovosti, dojde k navýšení zdrojů, přesunutí lidí tam, kde je to nejvíc potřeba a každý si dá sakra pozor, aby něco nepřehlédl.

Časem tenhle high-alert stav klesá, věci se vrací do starých kolejí a život jde dál. Pozornost upadá, člověk zajede do nějaké rutiny a pak se pravděpodobně zase něco stane a celý kolotoč se bude opakovat. Takže paradoxně je teď asi nejbezpečnější období, kdy se do té Paříže můžete vydat! 

Člověk je tvor iracionální. Každý, kdo četl nějakou knížku od Kahnemana nebo Gladwella to moc dobře ví. Loni zemřelo na silnicích 688 lidí. Chodíte kvůli tomu všude pěšky? 

V roce 2014 zemřelo po celém světě v důsledku teroristických útoků 32,727 lidí. Netřeba asi říkat, že většina z těchto úmrtí se stala mimo Evropu - se 106 úmrtími v důsledků teroristických útoků v roce 2014 jsme fakt břídilové.

Ač je ztráta několika desítek/stovek životů ročně v důsledku zbytečných teroristických útoků otřesná, fakt má někdo pocit, že by kvůli tomu měl sedět doma? Pokud ano, tak pak doufám, že nejezdí autem a vlastně ani vlakem či letadlem, nekoupe se v moři/vodních nádržích, protože všude je větší šance, že se Vám něco stane.

Ostatně s 160 spáchanými vraždami v České republice za rok 2014 je vlastně podobná šance, že Vás někdo zavraždí doma, než že narazíte na blbce s vestou v některé evropské metropoli. 

Většina lidí na světě je jako vy - hledí si svého. Jsem v tomhle trošku naivní, protože povahově v sobě mám zakódováno, že hluboko uvnitř jsou všichni dobří lidé i když to tak nejspíš nebude. Možná proto mi přijde nelogické sedět doma na zadku, protože někde po světě běhá magor, který by mi mohl teoreticky ublížit. Buď prostě budu v blbý čas na blbém místě nebo ne. To se ale nevztahuje jen na teroristické útoky, ale prakticky na všechno, co v životě dělám. 

Kdybych měla každé ráno přemýšlet nad tím, že do toho auta bych neměla sedat, protože se můžu vybourat. Do té Prahy bych neměla jet, protože D1 je nebezpečná a večer bych sama neměla jít domů z hospody, protože mě může někdo přepadnout, musela bych se z toho zbláznit. A to jsou všechny tyto scénáře pravděpodobnější, než že se stanu obětí teroristického útoku v zahraničí.

Všimla jsem si, že nejvíc se bojí ti, kteří beztak nikam moc nejezdí. Takže výlet do Vídně na trhy pravděpodobně zruší někdo, kdo pořád točí v létě Chorvatsko/Egypt a v zimě právě trhy ve Vídni. Naopak ti, kteří jsou pořád někde v luftu se na vlastní oči při každém výletu přesvědčují, že na holičkách zůstanete málokdy, vždycky se Vás někdo ujme, někdo Vám pomůže a dokud používáte selský rozum, tak se Vám nic moc nestane. Teroristický útok je a bude pro většinu lidí vždycky sci-fi. Během cestování zjistíte, že to, co Vám tvrdí ve zprávách není tak úplně pravda, že lidé jsou skutečně spíš dobří než špatní a že racionální je bát se o peněženku, protože než přijdete o život, přijdete nejspíš o peníze...:-)  

Nejnebezpečnějši jsem se zatím cítila jednou v Berlíně za bílého dne. Zanevřu kvůli tomu na Berlín? Už se nikdy nedám s nikým do řeči, protože by to mohl být magor? 

Na blbce narazíte všude. Na teroristu opravdu ne. Takže pokud je Vaším jediným důvodem proč nejet na výlet to, co se stalo v Paříži, obíráte se o nádherné zážitky kvůli něčemu, co se Vám mohlo stát bez ohledu na ty nedávné útoky. Mnohem víc byste měli řešit, jak se tam dopravíte, protože tam Vám hrozí to nebezpečí. Pokud se nebojíte sednout do auta a jet z Brna do Prahy, není důvod rušit letenky do Paříže, jízdenky na Vánoční trhy do Vídně či na rychlo prodat lístky na Váš vysněný fotbalový zápas. 

Mějte se krásně a cestování zdar!
K. 


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zdroje, kdyby byl někdo statistický nerd jako já:-)
http://www.policie.cz/clanek/statisticke-prehledy-kriminality-za-rok-2014.aspx
http://www.statista.com/statistics/377061/countries-with-the-highest-number-of-deaths-by-terrorism/
http://www.statista.com/statistics/489590/terrorism-fatalities-by-region/
https://www.czso.cz/csu/czso/cri/dopravni-nehodovost-a-jeji-dusledky-v-cr-v-dlouhodobem-pohledu-aftkq5jeot