Tuesday, December 1, 2015

10 knížek, které koupit okolí pod stromeček a kde vzít konečně čas na čtení! (Pssst....a kdo vyhrál!)

Ahoj všem!

vyhlášení soutěže o knížky z minula jsem se rozhodla spojit s článkem, kde Vám ukážu, jaké knížky bych doporučila pod stromeček. Knížek většinou máme všichni dost, ale co nám chybí, je #VíceČasuNaČtení. Proto přidávám odstavec s mým supertajným -  přitom naprosto evidentním - tipem, jak si vyšetřit víc času na čtení.  Knížky, stejně jako ponožky, jsou u nás pod stromečkem standard a doufám, že ani letos to nebude jinak. Pokud to u Vás vypadá podobně, přidávám deset tipů na knížky, kterými byste měli uspokojit většinu rodiny:-)Kde beru čas na čtení?


Suveréně nejvíc toho přečtu v MHD. Trávím tam přibližně hodinku denně a za to už se pár desítek stránek přečíst dá. Než nastane konec týdne, většinou mám přečteno. V případě čtečky jsem schopná číst i ve stoje, když mám knížku v papíru, čtu většinou jen když ukořistím místo k sezení:-) Největší trest je pro mě v momentě, kdy jedu nečekaně MHD a knížku u sebe nemám. To fakt trpím a jen si představuju, kolik jsem toho mohla za tu dobu přečíst!:D Pokud to není nezbytně nutné, tak neřídím. Ne, že bych se bála nebo mi to nešlo (i když....:D), ale přijde mi to šílená ztráta času a radši budu sedět dvě hodiny v autobuse do Prahy a během toho něco přečtu, než abych dvě hodiny tupě civěla na silnici před sebou. Pro spoustu lidí nepochopitelné, pro mě naprosto jasná volba:-) 

Největší tajemství, jak získávám čas na čtení je, že po příchodu z práce nezapínám počítač a telefon nechám v tašce. Protože to asi všichni znáte. Člověk přijde domů z práce, na chvilku si sedne s tím, že "pak" bude něco dělat....a zapnu počítač nebo si vezmu do ruky telefon. A pak ťukám a ťukám a najednou je o hodinu později a já jsem strávila hodinu nesmyslama, místo toho abych zdolala několik stránek parádní knihy. Pak je jednoduchý říct, že nemám čas, protože najednou je sedm, já musím uvařit večeři, jdu učit do jazykovky nebo jsem s manželem.....ale ten čas, co jsem mohla věnovat čtení, jsem strávila nesmyslným scrollováním na sociálních sítích. Pokud chcete skutečně šokovou terapii, stáhněte si do mobilu aplikaci Moment - trackuje, kolik minut (hodin) trávíte denně na telefonu. A pravděpodobně budete znechuceni tím, kolik času denně promrháte:-) Appka s názvem QualityTime je možná ještě lepší - trackuje, kolik času trávíte vyloženě na sociálních sítích - bohužel zatím dostupné jen pro Android. 

Takže až přijdete zítra domů, nechte počítač počítačem, telefon nechte v kabelce, udělejte si časj a zkuste si, i kdyby na dvacet minut, sednout k té nedočtené knížce, co Vám leží na poličce:-)   Já za Vás zatím přečtu všechny blogy, facebooky a instagramy!:-)


Jaké knížky bych doporučila pod stromeček já? Knížky jsou s affiliate linkem na knihkupectví Martinus. Tudíž pokud tam nakoupíte, tak mi přidáváte drobné do prasátka na koupi knih skrz jejich partnerský účet, to jen aby bylo jasno:-) Navíc dostanete super poukázky jako na obázku výše, které můžete svým blízkým vypsat. Knížku ale samozřejmě kupte, kde uznáte za vhodné!!!:-) 

Mých TOP 10!

1. Nebudu nenávidět - knížka, kterou podle mě ocení snad každý, vyjma skutečně mladších ročníků. Ale rodiče, prarodiče, dospělí kamarádi, zejména ti, kteří se zajímají o dění ve světe, si tuto knihu, kde palestinský lékař rozebírá život v Izraeli a Palestině, určitě užijí. Podrobně jsem o ní psala zde.

2. Cokoli od Jodi Picoult - knížka pro všechny dámy a slečny v rodině. Jedná se o klasickou beletrii, která ale není prvoplánová ani předvídatelná jako většina ženských románů. Naopak Vás na posledních stránkách vždy překvapí, jak že to vlastně bylo. Četla jsem od ní přes 15 knížek a jediné, co se mi nelíbilo, bylo Sallem Falls. Do začátku bych doporučila určitě Vypravěčku, Nejsem jako vy nebo Prostá Pravda.

3. MICHLiq - průvodce světovou ekonomikou - knížka pro sourozence, kterého čeká maturita či přijímačky na VŠ. Zároveň ale knížka pro všechny, kteří si zakládají na všeobecném přehledu a zajímá je, co se ve světě děje. Srozumitelnou a většinou i zábavnou formou jsou tam podány ekonomické pojmy, kterými je člověk denně zahlcen jak z novin tak z televize. Až budete příště koukat na Otázky Václava Moravce, nic Vás jen tak nezaskočí a hlavně poznáte, kdo zaručeně kecá!:-)


4. Plavec - pro taťku - kterýmu ji i já reálně koupím. Na rozdíl od maminky to tu nečte, takže to sem můžu napsat:D Severská detektivka, která Vás bude nutit číst dál a dál, než otočíte na poslední stránku. Není moc tlustá, takže pokud je Váš tatínek jako ten můj a čte vlastně jen o svátcích či o dovolené, nemusí se bát toho, že by to přes svátky nestihl. Navíc je knížka strukturovaná na kraťoučké kapitoly, takže ji můžete odložit při konci kapitoly po každých pár stránkch.....pokud toho teda budete schopni, protože já byla zvědavá a kapitola-nekapitola, odložit mi to nešlo:D Podrobná recenze ode mě zde.

5. Nezlomný - dědu už bohužel žádného nemám, ale kdybych měla, tohle mu koupím! Román, který má spád, je založený na skutečném příběhu a není nijak složitý na přečtení. Příběh hrdinství z období Druhé světové války je podle mě pro většinu Evropanů nový, protože se neodehrává v koncentráku, ale v japonském zajateckém táboře.  Detailní recenzi jsem psala zde

6. Recepty z farmářského trhu 1. díl a 2. díl - o ty jsem si před pár lety Ježíškovi řekla já a letos podle nich vařím v jednom kuse. Přiznávám, že mi chvilku trvalo, než jsem receptům v knížce přišla na chuť, ale to, co mi dřív vadilo, dnes považuji za největší výhodu. Ty recepty jsou až směšně jednoduché. Jsou obyčejné, ale z čerstvých surovin, které v tom obchodě za rohem vždycky budou mít. Nebudete potřebovat žádný fancy koření ani speciální nádobí. Uvaří z toho každý a se současnou vlnou veganství a vegetariánství tím uděláte radost nejednomu reformovanému masožravci, protože naprostá většina receptů je bez masa. Zapečené brambory z této knihy máme aspoň jednou týdně a na Vánoce asi zkusím bramborový salát....poprvé, tak držte palce!:-)
7. Šťastná kniha - pokud jste ji náhodou už nedarovali k Vánocům minulým, je to podle mě jedna z těch nejvděčnějších knížek, kterou můžete nějakou blízkou ženu v okolí podarovat. Neumím si představit, že by se to někomu nelíbilo (i když jasně, i tací budou), ale pokud máte nějakou dámu, které fakt nevíte co, tak toto je ta pravá volba:-) Už mám dávno přečteno, ale recenzi stále dlužím!

8. Jíst zvířata - ne, nepřeskakujte to! Nejsem vegetarián ani vegan, přesto tuto knížku považuji za jednu z nejlepších, které jsem kdy četla. Je tam popsáno, bez nějakých teatrálností a patetických výkřiků, jak funguje masný průmysl (primárně v USA). Líbí se mi, že je to psáno fakt bez emocí, což je něco, co mi na videích či knížkách tohoto typu většinou vadí. Taková ta silná předpojatost, která vám celou dobu strká do obličeje, že jste VRAZI!!! Víte, co myslím:-) Podarovala bych tím kohokoli, kdo se zajímá o výživu a/nebo ekologii a to bez ohledu na to, jestli maso jí nebo ne.

9. Freakonomie - knížka pro rodinného nerda. Ať je to tatínek, bratranec nebo všehoznalá sestra, tahle knížka udělá radost každému, kdo dává rád k dobru různá zajímavá fakta během rodinného nedělního oběda. Knížka má druhý i třetí díl a oba jsou slabší, držte se originální jedničky:-) Dozvíte se, kdy je nejlepší zplodit dítě a proč, proč drogoví dealeři bydlí u svých matek či proč v Rumunsku rapidně klesla kriminalita po povolení potratů. Čte se to jak beletrie a upozorňuji, že pak nabitými vědomostmi budete chtít své okolí pořád otravovat!:D Mám ji doma 4-5 let a často se k ní vracím. 

10. Úspěšná a šťastná - kniha pro tu ambiciózní slečnu či paní v rodině, která to chce dotáhnout daleko. Má trošku blbej název, protože v originálu je to jen "Thrive". Knížka vhodná snad pro všechny tak 20+ se mi líbila mnohem víc, než Opřete se do toho od Sheryl Sandberg. Knížka Arianny dává rady, které využije každý a zůstává tak nějak nohama na zemi (na rozdíl od Sandberg, která popisuje, jak bere své děti do soukromého letadla, když nemá hlídání atd.). V knížce je i spousta odkazů na stránky, diskuze a články na které můžete po přečtení pokračovat a rozšířit si obzory. Jak skloubit kariéru a soukromý život, jak si uvědomit, že peníze nejsou všechno a co je v životě skutečně důležité, to vše Arianna podává čtivou formou v této knížce skrz vlastní konkrétní zkušenosti. Kariéra jako taková je jen jedna z kapitol a pokud jste třeb na mateřské dovolené nebo toužíte po tom být ženou v domácnosti na delší dobu i tak tam najdete spoustu užitečných věcí. Jinými slovy, fakt to není jen pro ty kariéristky z korporátu:-) Podrobnou recenzi ode mě najdete zde.
A teď k tomu nejdůležitějšímu!:-) Kdo vyhrává svůj wishlist? Nikdy s tím vybíráním nevím, jak na to. Chtěla jsem to nechat tematicky agamkám, bohužel jsem stále v Holandsku a nechci Vás nechat čekat.

Vybrala jsem jednoho výherce čistě na základě obsahu a to  AnonymousNovember 24, 2015 at 1:30 PM protože si nejenom dala záležet se spoustou příbuzných a kamarádů, ale hlavně návštěva domova důchodců byla fakt originální, takže gratulace!:D 

Dále vyhrává komentář 26 Helena K.  UnknownNovember 24, 2015 at 7:23 AM a 49 Jitka HalfarováNovember 25, 2015 at 6:40 AM,  které tipla má kamarádka Patricia, která vůbec netuší, o co jde:D 


Výherce budu kontaktovat na email registrovaný k wishlistu ke konci tohoto týdne (jak budu zpět v ČR a domluvím se s Martinusem, který nám soutěž zasponzoroval, děkujeme!!)

To už je pro dnešek opravdu vše! Budu ráda, pokud mi dátě vědět, jestli dáte nebo jste třeba v minulosti dali na mé knížní doporučení (protože blogerské ego, že jo:D), ale ráda si poslechnu tip od Vás, protože knížek pod stromečkem není nikdy dost!:-) 

Mějte se krásně!
K.