Thursday, June 9, 2016

#MyWonderfulEurope - Francie a Blízký Východ v jednom -> Lednicko-Valtický areál na Jižní Moravě!

Ahoj všem!

máte občas při projíždění sociálních sítí pocit, že krásná místa jsou výhradně na druhém konci zeměkoule? A jste z těch "normálních" smrtelníků, kteří by sice moc rádi vyrazili na track Amazonským pralesem, ale 5 týdnů dovolené a standardní česká mzda z toho dělá spíš sci-fi než reálný plán? 

Tak nesmutněte. Dneska Vám sice neukážu, jak se vydat na track Amazonským pralesem za pár kaček, ale společně s dalšími blogery a EU Vám ukážu, že i v Evropě, někdy doslova za rohem, máme krásná a neprofláklá místa, na která se můžete vydat.

Evropská komise přišla aplikací Wonder Map na Facebooku, která si dává za cíl popostrčit turisty k tomu, aby v ČR nejezdili jen do Prahy a Krumlova, v Holandsku do Amsterdamu a Keukenhofu atd., rozumíme si.  

A zde nastupuji já! Ha! Zodpovědně jsem se snažila v naší zemičce vybrat nějakou parádu, kterou ne každý turista zná, ale měl by. Lednicko-Valtický Areál! Poprvé jsem ho navštívila loni na podzim, ale od té doby jsem tam byla už 4x, protože se ho nemůžu nabažit:-) 

Areál se nachází na půl cesty mezi Brnem (50km) a Vídní (90km) a je zapsán na Seznamu kulturního dědictví UNESCO. Ukrývá dva zámky, parky, několik rybníků a drobnějších staveb. Troufám si říct, že nejkrásnější je právě zámek v Lednici. Zvenčí ho můžete obdivovat zdarma, ale pokud chcete vědět, jak si Lichtenštejnští pánové žili ve svém letním sídle jako v pohádce, za 150 Kč (cca 9 EUR) máte možnost prohlédnout si interiéry s průvodcem.Okolí zámku zdobí rozsáhlá francouzská zahrada, ve které najdete i unikátní stavbu skleníku. Rázem se tak přesunete z romantické Francie do dusných tropů za vstupné 60 Kč (cca 2.50 EUR). K zámku patří rozsáhlé parky s dalšími stavbami, jako je například Minaret, k němuž vede od zámku dvoukilometrová procházka. Určitě stojí za to vyšlapat 302 schodů na vrchol Minaretu, odkud je samotný zámek a celé jeho okolí vidět jako na dlani. Při dobrém počasí je vidět až do Vídně! 

Minaret uprostřed křesťanské Moravy je bezpochyby neobvyklý a většina návštěvníků čeká nějakou peprnou historku ohledně toho, kde se zde vzala stavba typická pro Islám? Bohužel Vás zklamu, nejpravděpodobnější verze je taková, že se Lichtenštejnům jednoduše líbil a proto si ho v areálu nechali vystavět. Zajímavostí je, že za návrhem stavby stojí stavitel Josef Hardmuth, vynálezce moderní tužky, kde je tuha obalená dřevem a má zkosenou špičku – zlepšovák klasické holé tuhy, kterou se kreslilo dříve, ho napadl právě u kreslení náčrtů staveb, kdy měl ruce stále ušpiněné. Aneb fun fact, který můžete dát k dobru příště v hospodě u piva:-) 

 
Výhled z Minaretu

        
  Další zajímavou stavbou v areálu je Janův hrad, který se od zámku nachází asi 4km. Svézt se sem můžete na loďce nebo na koňském spřežení či si udělat procházku skrz zámecké parky podél Dyje.  Přestože hrad vypadá jako zřícenina, je projektován stejným stavitelem jako Minaret a starodávný vzhled je umělý – byl postaven až na přelomu 18. a 19. století. Jako v celém areálu, zvenčí můžete hrad obdivovat zdarma, pokud byste chtěli vidět sály, kde se konaly velkolepé hostiny po knížecích honech, připravte si 40 Kč (cca 2 EUR).


To, co se nazývá Lednicko-valtickým areálem, zahrnuje přibližně 300km2 a je tak považován za nejrozsáhlejší, člověkem uměle vytvořený komplex v Evropě. Jde o populární oblast nejen pro turistické ale i pro cyklistické výlety. Příklady tras pro inspiraci můžete najít například zde: http://www.vyletnik.cz/turisticke-trasy/jizni-morava/lednicko-valticky-areal-a-palava/ nebo zde:  https://cs.wikipedia.org/wiki/Lednicko-valtick%C3%BD_are%C3%A1l#Turistick.C3.A9_trasy

A teď pozor! 

Baví vás cestovat po Evropě? Sdílejte málo známé turistické destinace a skryté divy v aplikaci Wonder Map na Facebooku! Můžete vyhrát jízdenky na cestu vlakem po Evropě a zároveň inspirovat ostatní, aby se vydali na méně známá místa! Sledujte hashtag #MyWonderfulEurope a stránku „Evropa. Údiv všude kolem.“ na Facebooku. Další informace o kampani Evropské komise „Evropa. Údiv všude kolem.“ na podporu cestovního ruchu naleznete zde.Na WonderMap vidíte místa po celé Evropě, takže můžete s chutí objevovat, co třeba ukrývá vaše letošní dovolenková destinace. Tipy jsou tam nejen na památky, ale třeba i na festivaly a další kulturní akce.

Po přidání místa, které stojí za navštívení, budete zařazeni do soutěže o RailPass a kdo by nerad dostal "lítačku" na cestování zdarma, že jo! Bylo by fajn, kdyby naše zemička dostala na WonderMap více míst, protože co si budem povídat, Šumava, Jizerky, Český ráj, můj oblíbený hrad Rábí, Ještěd, Hluboká.....je toho mraky, a je škoda, že se o tom třeba tolik neví. Vzhledem k tomu, že mě letos čeká cestování nejspíš už jen po domovině, budu netrpělivě čekat, kdo z ČR se zapojí a přidá zajímavá místa, na která se vydám!:-)

Kdo nás dostat na mapu nechce, nevadí, budu ráda, když mi napíšete tipy na zajímavé výlety u nás do komentářů! Po ČR jsem cestovala hlavně jako malá s rodiči, takže se i celkem těším, že se k tomu teď po pár letech vrátím!:-)

Mějte se krásně!
K. 


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tento článek vznikl v rámci sponzorované kampaně Evropské komise pro propagaci turismu- Europe - Wonder is all around.