Tuesday, June 21, 2016

Útesy Etretat - zima, déšť, ale ty panorámata!

Ahoj všem!

_____


První článek série s přehledem 9 dní v Normandii - kudy kam a za kolik v tomto článku: http://food-paper-travel.blogspot.cz/2016/06/dovolena-v-normandii-kazdy-den-jinde.html#more
–––––

z Rouen jsme se svezli do Le Havre, nejbližšího většího města poblíž slavných útesů Etretat. V Le Havre pak už stačí nasednout na autobus a svézt se přibližně 40 minut k útesům. Bus jede přímo z hlavního nádraží (vlakové a busové dohromady) v Le Havre, jde o linku číslo 24, bez problému ji najdete a připravte si 4 EUR na osobu za zpáteční lístek. Hůř už se nám hledal dopředu jízdní řád, takže přidávám odkaz zde:-) Bacha, nejezdí to uplně co deset minut, takže se hodí trošku plánovat, aby člověk neměl zbytečné prostoje. 


Autobus Vás vyhodí v městečku Etretat a stačí jen následovat davy, šipky nebo vítr směrem k vodě:-) Všude je mraky obchodů s kýčovitými suvenýry k druhé světové, ale najdete i spoustu restaurací lákající na čerstvé mušle, ryby a různé mořské plody.V této oblasti Francie je hezky skutečně málokdy. Údajně tu prší až 180 dní v roce....takže co druhý den. Celkově mě počasí trošku zaskočilo, protože jsme na těch 9 dní vyrazili jen s batohem, hlavně že jsem s sebou měla plavky:D Jedinej svetr a šusťákovku jsem za celou dobu vůbec nesundala a ještě mi byla zima....což jsem později odnesla i zánětem močáku. Takže plánujete-li dovču v Normandii, radím přibalit spíš termoprádlo než nový bikini:-)

Etretat je známý bílými útesy, které slavně zvěčnil i Monet. Jako jednodenní výlet rozhodně stojí za to. Ten výhled je krásný a já osobně jsem nic podobného zatím neviděla....i když je to jen šutr, že jo:-)

Obrázek od MonetaPo straně pláže můžete vylézt nahoru na útesy a vychutnat si pohled i zvrchu. Pokud s sebou máte "vtipného" parťáka na cesty, tak si můžete užít i projevy lásky jako například: Ještě chvíli kňourej že ti je zima a strčím tě dolů!:D. Jinak na vrchu nic extra není, prostě jen procházka a sem tam racek nebo zatoulaná kočka:-) 


Až se budete vracet zpět k ikonické jehle, tak se můžete projít po sádkách na mušle a nahánět racky. Skvělá zábava, jen bacha, klouže to a voda je opravdu ledová. Pod útesem je i jeskyně, kam si můžete vylézt. Při přílivu se "suchá" cesta do jeskyně zaplaví, takže byste museli případně chvilku počkat, než se dostanete pryč, přibližné časy jsou popsány na výstražné ceduli. Skrz jeskyni můžete projít i na další pláže za jehlou, kde je krapet míň lidí. Když by bylo krásné počasí, užila bych si bývala piknik na pláži při západu slunce, to by bylo bájo. Realita byla 15 stupňů a mrholení, takže šup šup zpátky na autobus!:-) 


Skrz jeskyni k druhé pláži za jehlou

U autobusové zastávky, pokud Vám zbyde čas, je patisserie, kde jsem samozřejmě nemohla vynechat obří malinovou makrónku na cestu zpátky!Taky Vám už někdy na letní dovolenou vyšlo tak krásně počasí?

Mějte se krásně!
K.