Monday, August 29, 2016

6X Přečteno: Gulag, koncentrák, děcák, otroctví a další pozitivní témata

Ahoj všem!

mám tu pro vás novou várku tipů na knihy! Tradičně celkem pesimistická témata, ale to už u mě nejsíš nikoho nepřekvapí! Na začátku léta jsem toho moc nepočetla, ale konečně jsem vychytala jak číst u kojení a najednou stránky lítají, ani nevím jak! Takže jdeme na to!

Dívka, která zvítězila nad IS - Farida Khalaf
Ke koupi např. ZDE za 237 Kč.
 
Příběh Faridy, Jezídky, která se dostala do zajetí bojovníků IS, mě chytil už na začátku. Je zde krásně popsáno, jak člověk může žít uplně normálně, svým všedním životem a najednou se ze dne na den všechno změní. Občas mi přijde, že někteří lidé mají o (v tomto případě) Iráčanech představu, že tam žijou pomalu v jeskyni, ale Farida pěkně popisuje, jak žila celkem podobně jako my. Přes den byla ve škole, snila o povolání učitelky matematiky a odpoledně si užívala s kamarádkami a oooo, jaké to překvapení, se svým mobilem:-) Její vesnice ale bohužel skončila v rukou Islámeského státu a ona byla postupně prodána různým bojovníkům jako otrokyně. V zajetí bojovala jako pes, snažila se i spáchat sebevraždu, ze spárů IS ale utekla až na x-tý pokus a otřesnému bití a znásilňování se nevyhla. Nyní žije se svou rodinou v Německu a snad čas její rány aspoň trošku otupí, protože to, čím si prošla, se zapomenout rozhodně nedá. Co mě ale samotnou překvapilo je, že knížka, respektive to vyprávění,  na mě působí dost chladně a některé věci jsou popsány tak, jakoby se jich Farida ani neúčastnila, jakoby se to vůbec nestalo jí. Otázkou je, jestli je to chyba překladu, editace nebo jednoduše byla kniha psaná krátce po Faridině útěku a tohle distancování se je jen formou obrany před prožitou hrůzou. Knížka je čtivá, poměrně krátká, takže určitě doporučuji!


Láskožrout - Hana Hažíková
Ke koupi např ZDE za 189 Kč

Přiznávám se, že kdyby mi ji Anetka nepůjčila, v knihkupectví bych po tom asi nesáhla. Knížka totiž působí jako beletrie pro puberťáky, ale i tak jsem si její čtení užila. Jde o příběh čtrnáctileté Brendy, který se prolíná s příběhem Lucie, která Brendu doučuje. Brenda je adoptovaná, jako Romka v bílé rodině se snaží vypořádat s rasismem zejména ve škole. Naschvál se špatně učí, dělá průsery a natruc naplňuje stereotypy o Romech. Lucii , která ji má pomoci s učeníím, se nejdřív snaží vyštvat, ostatně jako všechny ve svém okolí, ale nepodaří se jí to a nakonec se Luice stane Brendiným důvěrníkem v momentě, kdy se jí obrátí život vzhůru nohama po útěku z domova. V knížce se střídají kapitoly psané z pohledu Lucie a z pohledu Brendy a celkově to člověka nutí k tomu známému "ještě jednu kapitolku....." a najednou je jedna ráno:-) Mít náctiletého čtecího sourozence, tak mu knížku pořídím třeba k narozkám.


Matky - Pavol Rankov
Ke koupi např. ZDE, teď ve slevě za 149 Kč!

Knížka, kterou mi vybrala Ivanka z Martinusu a evidentně už mě zná:-) Lucia, zamilovaná do ruského partyzána Alexeje, se ocitne v ruském gulagu na základě křivého obvinění z jeho udání Němcům. Navíc zjistí, že je v jiném stavu a navzdory otřesným podmínkám v gulagu porodí zdravé dítě. Nebudu Vám prozrazovat, jak je možné v gulagu úspěšně porodit a vychovávat dítě, ale můžu Vám říct, že se jí to podaří. Z gulagu se Lucia po sedmi letech dostane a náhodou se dozví, kdo jejího milovaného Alexeje prozradil, přičemž trest si odpykala ona. I po návratu z  gulagu se jí tak rány osudu nevyhýbají a klid rozhodně nemá. Knížka se mi moc líbila, nic podobného jsem zatím nečetla, prostředí gulagu pro mě byla novinka. Knížku napsal Pavol Rankov a trošku se stydím, že jsem jeho jméno slyšela poprvé, protože jde údajně o jednoho z nejpopulárnějších slovenských autorů. Po přečtení Matek se určitě podívám i po jeho dalších knížkách. 


Fotograf z Osvětimi - Luca Crippa
Ke koupi např ZDE za 245 Kč

Ať jen nechválím, z této knížky jsem byla krapet zklamaná. U knih s podobnou tématikou se vždycky stydím, když řeknu, že to bylo  nic moc, protože to, čím si autor knížky prošel - léta v koncentráku - je samozřejmě otřes, ale knížka jako taková, respektive samotný příběh je slabší. Na knížce mi nejvíc vadilo, že nemá moc žádný děj, který by se rozvíjel a vyústil v nějakou pointu. Jde o popis práce fotografa v Osvětimi, která Brassemu zajišťovala - samozřejmě na podmínky koncentráku - poměrně pohodlný život. Je nemastný, neslaný, s každým za dobře, prostě mě hlavní postava nijak nezaujala. Hlavní postava nic, příběh nic...kniha nic:-) Takže za mě ne, knížku bych nedoporučila. Na téma Osvětimi je knížek mnoho a lepších, tohle se s nimi rovnat nemůže.


P.S. -  Aňa Geislerová
Ke koupi např ZDE za 239 Kč

Nemám ráda Aňu Geislerovou, je mi děsně nesympatická, ale knížka se mi líbila moc a ve finále mi i Aňu trošku zpříjemnila:-) Krátké úvahy o běžných věcech na stránku - dvě, ve kterých se člověk najde, mi trošu připomnělo Šťastnou knihu Báry Šťastné. Jde o oddechovku k vodě, na dovču, do MHD, žádná hluboká literatura:-) Navíc je kniha nádherně ilustrovaná sestrou Aňi - Lenou - a podle mě je parádním dárkem pro jakoukoli ženu. 


Koncept Kontinua - Jean Liedloff
Ke koupi např ZDE za 189 Kč.

Bible alternativních matek mě také moc neuchvátila. Jde o knihu Jean Liedoff, která si při výzkumu indiánských kmenů všimla, že jejich děti nepláčou a sepsala tak knihu, kde se zaměřuje na výchovu dětí ve stylu právě těchto kmenů.

Jediná část, která se mi celkem líbila, je o tom, že se tyto děti míň zraňují. Ve zkratce jde o to, že my na "Západě" dětem říkáme např. "Nech to, řízneš se..." a dítě se pak tím spíš řízne, než kdyby to člověk vůbec nekomentoval. 

Zbylé 2/3 knížky mě ale moc nebraly. Knížka je přeci jen celkem stará a asi by to chtělo nejaký update, viz třeba poznámka o tom, že homosexualita je způsobena nedostatečným kontatem s matkou v raném věku a podobně. Stejně jako u většiny takto laděných knih mi vadí vnucování toho, že všechno novodobé a západní je nutně špatné a všichni jsme nespokojení a nešťastní a pokud ne vědomě, tak aspoň někde hluboko v podvědomí. Knížka mi přišla moc černobílá - všechno z pralesa je super a skvělé a všechno z moderní společnosti je špatné a otřesné. Kdo jste vyrostl v 21. století, tak jste deprimovaní, frustrovaní a nic dobrého vás nečeká, protože dokud se nepřestěhujete do pralesa, tak to nebude ono .

Jedna věta mi ale utkvěla v paměti: Ženy v moderní společnosti se bojí vychovávat své děti, dokud si nepřečtou knihu, kterou napsal cizí muž. Intuice se v dnešní době určitě vytrácí, s tím bych s knihou souhlasila, ale jako celek to na mě bylo moc černobílé. Poslední knihomolská poznámka jsou knihotrika. Jedno jsem dostala, druhé si koupila a pořád nevím, jestli mám dost. mizí rychlostí blesku, tak si kdyžtak pospěšte! Prodává je Martinus zde: http://www.martinus.cz/?uMod=list&uTyp=search&uQ=knihotriko

Pokud máte některou z knih přečtenou, budu ráda, když se podělíte o své názory na ni a já se budu zase brzy těšit s dalším článkem! Rozbitý notebook by měl být vzkříšen z mrtvých a hned jak se vrátím do Brna, tak se pustím do článků z cest:-)
Mějte se krásně!
K.
------------------------------------------


V článku jsou použity affiliate linky knihkupectví Martinus. Nákupem přes jejich proklik podporujete mou závislost na knížkách, děkuji!! :-)