Friday, September 9, 2016

Návrat do Padovy - mokrej, ale sladkej!

Ahoj všem!

na jaře jsem si udělala poslední výlet do Itálie. Mám v Trieste kamarádku, která byla taky s břichem, takže jsme si udělaly velryba-friendly program a já tak nemusela mít pocit, že svou hostitelku zdržuji. Protože jsem z výletu chtěla vytřískat co nejvíc, udělala jsem si nejdříve zastávku v Padově, známém italském městě s jednou z nejstarších univerzit na světě.


V Padově jsem byla poprvé, když mi bylo 12 let na Mistrovství světa a nepamatuju si vůbec nic, kromě schodů, na kterých se natáčely spoty pro Českou televizi. Tolik k tomu cestování zamlada, mám otřesnou paměť a proto jsem si začala vést cestovní deník....takhle pozdě, ale přece:D 

Cesta z letiště je jednoduchá. Letěla jsem s wizzairem do Trevisa, odkud jsem se busem dostala na hlavní nádraží v Padově. Lístek jsem si koupila na letišti za 5 eur a cesta trvala přibližně hodinku. Ubytovala jsem se přes Airbnb u sympatické paní, která pak na oba dva dny zmizela, což mi celkem vyhovovalo a já se vydala objevovat město. Ač jsem si myslela, jak se pojedu pěkně ohřát, tak opak byl pravdou, prakticky pořád pršelo, zima a já ve svých nových, nicméně silně promokavých botách, ve třetím trimestru...to chceš:D

upršená PadovaTakhle jsem si prohlížela město já - zpod deštníku!
Můj Airbnb pokojíček

Vrhnem se rovnou na ten nejznámější pohled na Padovu - Prato Della Valle, který se ve skutečnosti nachází dost mimo centrum. Já jsem toto největší náměstí v Itálii, o rozloze 90,000 metrů čtverečních, navštívila poslední den a vzala jsem to radši tramvají. Přestupní lístek na 75 minut vás vyjde na sympatických 1,20 EUR, takže klidně šetřete nohy:-) 

Elipsovité náměstí s dvěma kruhy soch je nejlepší navštívit v rozumném počasí, kdy si člověk může i posedět. A kdo nechce sedět, může se vydat mezi 78 soch a najít Galilea, Petrarcu nebo několik papežů.

V centru města toho upřímně až tak moc k vidění není, s klidem to člověk projde za jedno odpoledne. 

Nejvíc mě zaujala cedule se jménem Štefánika, to jsem v Padově opravdu nečekala. Stará radnice Palazzo della Ragione
Hlavní náměstí Piazza dei Signori
A i když zde strávíte i jen to jedno odpoledne, bude potřeba doplnit síly:-) Co Vám určitě doporučím, je na první pohled ušmudlané bistro Dai Pupi. Má ale spoustu sicilských specialit, moc příjemnou obsluhu a ceny odpovídající ušmudlanému bistru:D Já si dala tzv. Arancini - rýžové koule s různými náplněmi, jak masovými tak zeleninovými - velká dobrota!Na dortík či jiný mls musíte do Pasticceria Racca kde jsem fakt měla problém s výběrem, ale musím říct, že když má člověk těhotenský břicho, tak na něj při objednávce tří dortíků koukají mnohem shovívavěji než bez něho:D
Po celé Padově jsou rozsety malé pekárničky, kde si můžete dát kávu a mini pečivo na váhu, takhle jsem řešila snídani.


Na závěr si určitě dojděte do zmrzlinárny La Romana - nenechte se odradit frontami až ven, oni ti Italové moc dobře vědí, proč tam stojí:-) Navíc to celkem odsejpá. Je fakt problém si vybrat - zmrzlina, různé pohárky a dezerty a palačinky, které jsem si nakonec dala já. Naprosto vynikající a moc mě mrzí, že jsem se v La Romana měla šanci stavit jen jednou....i když pro mou peněženku a váhový přírůstek jen dobře:D K snídani na druhý den jsem si vzala ještě pohárek a jen si vzpomenu na tu lahodu, musím zamáčknout slzu v oku!

Na konec tu mám jednu naprosto random informaci, ale přeci jen mě spousta zvás čte už od dob beauty blogu. V obchoďácích je všude Physician's formula! Plný stojany, plus mínus celej sortiment, koukala jsem na to jak zjara. Bohužel ceny jsou cca jednou takové, co v USA, ale máte-li nějaký oblíbený výrobek, tak si ho můžete z dovči dovézt:-)


Příště si dáme Benátky, které pro mě byly velkým překvapením!