Monday, January 30, 2017

Bratislava - poprvé v životě na Slovensku!

Ahoj všem!

ano, je to tak. Ve svém požehnaném věku jsem poprvé v životě navštívila Slovensko. V dětství to bylo z Jizerek přeci jen z ruky a i když jsem v Brně přes sedm let, nějak nebyla příležitost. Pak mně při čekání na nádraží padl do oka plakát s akčními jízdenkami do zahraničí. Do Bratislavy se s Českými drahami nyní dostanete za 193Kč (jedním směrem), tak jsem se rozhodla toho využít.


Ač se na ČD spíše nadává, já s nimi mám celkem fajn zkušenost a cesta do Bratislavy nebyla výjimkou. Čistý, moderní vlak, wifi, jídelní vůz a fajnovej průvodčí. Za hoďku a půl příjemné cesty jsme vystoupili na Hlavním nádraží v Bratislavě a čekalo nás 6 hodin objevování.

Bohužel slovenskému hlavnímu městu nesvědčilo šedivé počasí, které dost umocňovalo typicky postkomunistický šedivý vzhled. Brno je na tom úplně stejně, to aby bylo jasno:-)


Za čerstva jsme to vzali rovnou na Slavín, největší vojenský památník ve střední Evropě! Byl postaven na památku padlých sovětských vojáků, kteří se podíleli na osvobozování Bratislavy po druhé světové válce. Pohřbených by jich tam mělo být přes šest a půl tisíce. Na vrchu obelisku, který měří přes padesát metrů, stojí voják, který nohou drtí hákový kříž na znak vítězství nad Německem. Ne, že by to bylo ze země vidět, ale aspoň se pozná, kdo si čte turistické cedule a kdo jen tak chodí kolem, ha!:D 

Výšlap na Slavín potěší i kdejakého nadšeného architekta. Aspoň myslím, protože cesta se klikatí skrz vilovou čtvrť se zajímavými stavbami, které jsem si se zájmem prohlížela i já, jakožto archi-ignorant. Ze Slavína je krásný výhled na celé město, včetně hradu a když budete mít štěstí na počasí, uvidíte i jiné odstíny než šedou:-) Do centra jsme to vzali přes Hodžovo náměstí, kde se nachází Prezidentský palác. Vyhlížela jsem pana prezidenta Kisku jako divá a nic, bohužel. Myslím, že jestli můžeme Slovákům něco závidět, tak rozhodně prezidenta. Co jsme ale viděli, byla výměna stráží. Vždycky se mi líbí, jak stráž důležitě pochoduje, ať už je to v Praze, v Bratislavě nebo v Londýně. Z nějakého důvodu mi přišla Bratislava prázdná, všude se pohybovalo naprosté minimum lidí. Jasně, všední den, odpoledně, lidi jsou v práci, není sezóna....ale stejně bylo kolemjdoucích málo. Proběhli jsme Michalskou bránou, která je poslední z původního městského opevnění. Prošli jsme si Hlavním náměstím se Starou radnicí a byl čas na první občerstvovací zastávku!Nechala jsem si od Vás poradit a zakotvili jsme v Mondieu. Což se teda ukázalo jako oříšek, protože mi nikdo neřekl, že na pár metrech v centru jsou snad 3!:D Oběd jsme si dali v Mondeiu Laboratoire (Laurinská 133/1), kde na mě volaly dortíčky už na dálku!

Parádní interiér, ještě lepší menu, dortíčky jedna báseň. Dala jsem si jehněčí burger (9EUR), muž kachní prsíčka na chlebu, který byly opravdu luxusní (taky cca 9 EUR) a já si pak dala ještě karamelový cheesecake, u jehož ceny jsem teda musela přivřít oči, protože dortík za 4,20 EUR jsem snad nejedla ani v Amsterdamu:D Každopádně byl výbornej, tak vše odpuštěno! Vzadu v restauraci je i dětský koutek, respektive kouteček, takže kdo s sebou táhnete dítě jako já, můžete ho tam odložit a v klidu se najíst. A ti z Vás, kdo se dětí děsí, tak je koutek fakt uplně vzadu v rohu, takže děti nikoho neruší. A poslední poznámka, u skoro každého stolu byla zásuvka, takže si zde můžete dobít své pekelné stroje a přístroje, bez prosení obsluhy, aby Vám to píchli za bar:-)Přes centrum jsme to vzali na známe Hviezdoslavovo náměstí. Pokud jste jako já a máte mezery ve vzdělání, tak Hviezdoslav není jméno křestní, ale příjemní a Pavol Orságh Hviezdoslav byl slovenský básník, spisovatel a dramatik a celkově byl významnou osobností slovenské kultury....a já si to musela googlit, ostuda. 

Oproti tomu jsem si ale nemusela googlit Rebeku z fresshion, kterou jsem na Hviezdoslavově náměstí viděla štrádovat si to s tulipány, ale já z toho byla tak paf, že jsem jen koukala jak sůva z nudlí a ani neřekla "Ahoj, už asi 5 let čtu tvůj blog, máš to moc pěkný!":D 


Odtud je to už jen kousek k řece. Po cestě jsme prošli kolem Slovenské národní galerie, která mi byla také doporučena k návštěvě, ale přeci jen jsme měli na celé město jen 6 hodin, takže na procházení expozic nebyl čas. Přes ulici už je člověk u vody. Procházka podél řeky je určitě krásná v létě, v tomto ročním období to není nic extra. Člověk tak ale aspoň mohl obdivovast most SNP, kterému se také říká UFO bridge, který je jediný most v Bratislavě, jež nemá žádný pilíř ve vodě, to jsou věci, co?! V UFO talíři se nachází restaurace a pokud jste tam někdo byl, moc by mě zajímalo, jestli stojí za to, ten výhled mě totiž moc láká!


Pak už byla na čase další stoupačka, tentokrát na hrad! Bratislavská dominanta, na akropoli, kde se různá sídla stavěla už od 9. století. Historii má hrad opravdu bohatou, protože ho pořád stavěli a přestavovali a bourali a před druhou světovou válkou ho dokonce chtěli zbourat úplně! Nyní je hrad opraven a za 7EUR(4EUR studenti) si ho můžete prohlédnout i zevnitř. 


Doteď ale nevím, co má být toto? Mám tu někoho, kdo by mi to vysvětlil?:D 


Zpátky do centra jsme to vzali kolem Katedrály sv. Martina, která je hned pod hradem a je největším kostelem v Bratislavě. 
Bohužel nám už nezbývalo tolik času, takže na Starou tržnici jsem se taky podívala jen z venku, ale přijde mi to moc fajn místo, kde se každou sobotu konají potravinové trhy ale pak i různé burzy knih, oblečení, milovníci jídla ocení Street Food Park a podobně, však mrkněte sami http://staratrznica.sk/.


Další zastávka bylo nebe. Mé osobní nebe! Gorilla.sk, Urban Space Coffee, sama nevím, co je ten správný název, každopádně se jedná o kavárnu a knihkupectví v jednom. Takže jsem lítala mezi regály, občas si odskočila upít kávy a prolezla jsem i "neknižní" poličky, protože zde najdete třeba i kosmetiku Aeosop, tašky Uashmama, Please stop the water while using me a další. Vládla tam fakt parádní atmosféra, byli tam mladí studenti, starší pánové s pivem, kámošky u kafíčka, hipstři s macbooky....  bohužel Satáně to tam přestalo po nějaké době bavit, takže jsem musela urychleně opustit prostory, abychom neotravovali ostatní a doufat, že se umoudří a nechá mě prohlédnout ještě knihkupectví Martinus. Nechal, haleluja!

Knihkupectví Martinus má v sobě taky kavárnu - Foxford, kterou už ale nebyl čas vyzkoušet. Prolezla jsem všechny regály, připsala si na seznam asi 20 dalších knih, které musím nutně přečíst a vzpomínala na Ameriku. Proč? Knihkupectví je totiž přesně ve stylu mega Barnes and Nobles, kde jsem schopná trávit hodiny a hodiny. Po knihkupectví jsou rozseté malá křesílka/taburetky, kde si lidé vesele čtou a nikdo na ně někouká skrz prsty a pokud se kolem jednoho regálu motáte 15 minut, nikdo Vám nechodí za zadkem s tím, že se chystáte krást. Fakt krásný, až je mi stydno, že mě Martinus a Gorilla zaujaly z celé Bratislavy nejvíc....víc jak všechny památky dohromady! Za pár let se tam vydám znovu a strávím celý den jen v těchto dvou obchodech....a budu maximálně spokojená! Knihokávový turismus. Díra na trhu!
Půl šesté, čas se vydat zpět na vlak...který měl 10 minut zpoždění. Jenže po celodenním nošení 7 kilového živého závaží jsem si už fakt chtěla sednout, tak jsme vyrazili do čekárny. Když jsem tam vkročila, tak mě praštil do nosu tak silnej odér lepidla, že být tam těch 10 minut do odjezdu vlaku, budu sjetá a dítě polomrtvý....ale pán a paní s čichačským pytlíkem se usmívali, tak aspoň někdo byl spokojenej:-) Čas jsme tak přečkali na židličkách u přepážek, kde se kupují jízdenky. Kdyby Vás stihl podobný osud, tak doporučuju. Teplo, čisto, jen je tam těch židliček asi 6. 

Ceska zpátky opět supr, i přes malé zpoždění, až na slečnu, které jsme si dovolili vlézt do kupé. Udělala chudák takovej průhlednej trik, že v kupéčku zhasnula, zatáhla závěsy, předstírala že spí a doufala, že si k ní tak nikdo nepřisedne. Což je fajn, ale ne když na perónu stojí asi tak miliondvěstělidí, pak si o kupéčku pro sebe člověk může nechat fakt jen zdát. Celou cestu po nás házela vražedný pohledy, až jsem se jí chtěla zeptat, co je za problém, protože jsme ani nemukli, všichni tři. Po hodině jízdy to za mě vyřešilo dítě. Když už se chce tvářit jak prdel, ať má důvod a začal řvát. Slečna si nasraně (jinak se to fakt popsat nedá) sbalila bundu a batoh a odešla do jiného kupé. V momentě co odešla, malej přestal ječet, usnul a spokojeně jsme dojeli do Brna. Asi pozná dobrýho člověka!:-) 

Bratislava není nejkrásnější město Evropy, to je asi jasný. Na druhou stranu za jednodenní výlet z Brna to stojí a určitě se tam vydám ještě jednou, třeba v létě, za lepšího počasí. Jak jsem psala výše, působila na mě jako město trošku smutně. Velkou roli určitě hrálo i šedivé počasí a také vylidněné ulice. Podniků na kafe a dortík je tam habaděj a kdo je schopný strávit hodiny v knihkupectví, tak beztak ten celodenní výlet stráví v Martinusu a v Gorile!:D

Jaké je podle Vás nejkrásnější město na Slovensku? Ráda bych objevovala dál!

Mějte se krásně!
K. 41 comments:

 1. Urcite Kosice, aj ked su opacny koniec krajiny! Inak velmi pekne popisky par SK miest najdes na tomto travel blogu: http://www.mywanderlust.pl/category/slovakia/ :-) Mrkni na to, snad sa ti to bude pacit :-) A to slovo 'Satane', ja umriem :D

  ReplyDelete
 2. Já jsem se vydala do Bratislavy předloni v létě a vychytala jsem nejnusnější počasí z celého léta, takže mám taky velmi šedivé vzpomínky. Byla jsem tam však na dva dny a tak jsem se vydala i na Děvín, kde je to krásné.
  Osobně se tam chci ještě někdy vydat, protože jsem neotestovala ani jedno z tvých zmiňovaných kavárnoknihkupectví a čím dál víc je chci vidět.
  Sama jsem vyzkoušela podnik LaCocina Cupcakes, kde měli skvělé cupcakes i kávu a je to pod hradem směrem ze Slavína, tak někdy pro příště. ;)

  ReplyDelete
 3. Já mám ty tvoje příspěvky stejně nejradši!
  Jo, Bratislava na mě působila taky tak trochu smutně, i když jsem tam naposledy byla někdy před osmi lety.
  A tvoje reakce na tu slečnu blogerku mi připomíná mě, někdy minulý rok v březnu v Brně - rázovala jsi si to k soše Jošta a za tebou nějaká slečna nebo dvě (už si to přesně nepamatuji) a něco jsi jim říkala. Já byla asi 7 metrů daleko a jenom koukám s vykulenýma očima :D A až za dvě minuty a o pár metrů dál říkám ségře s údivem v hlase: "hele, tam byla ta Kája...no ta z toho blogu..." :D takže tak. A přitom jsem měla hroznou radost, že tě vidím naživo!
  https://missmexicalistblog.wordpress.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. haha, příštlidně řekni ahoj, ale chápu, že je to divný, no :D

   Delete
 4. Já v Bratislavě nikdy nebyla a ani mě to neláká. Je pravda, že z těch fotek působí hodně smutně, ale za lepšího počasí to může být hezké město :) Ze Slovenska mě vždycky lákaly jen horské túry :D

  ReplyDelete
 5. V Bratislave jsme byli uz kolikrat a opravdu to pociasi umi s mestem carovat. Priste doporucuju Devin, Zoo a kousek za Bratislavou jsou Slnecna jezera, ty jsou taky moc krasna. Jinak to s tou "slecnou blogerkou" - je to asi uz 5 let co jsem sla po Jablonci a najednou jsem te videla jak jdes (tehdy asi jeste s pritelem?) po jedna strane silnice, ja byla s pritelem na druhe strane silnice (bylo to tam nekde u hlavniho nadrazi, kde se ulice neda jen tak prejit) a ja rikam ,,Hele to je Plum !! To je ta blogerka a youtuberka a ja ji vidim!" No a tim to skoncilo :D hrozne sem se s tebou chtela pozdravit a rict ti jak jsi super, ale byla sem v tranzu :D od te doby uz jsem to stesti nemela :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. JJ, to je klidně možný, teď už tam skoro nebývám, jen takový ty obligátní Vánoce, narozeniny atd:-) A na Děvín jsem slšela více chvály, tak příště!

   Delete
 6. Ta změť těch oken, jak se na ní ptáš. Pravděpodobně při nějaký ne až tak dávný rekonstrukci objevili pozůstatky starých oken, portálů a tak, prostě předchozí fázi stavby. A památková péče k tomu má víc přístupů. Někde se to třeba uvede to "původního", tedy staršího a "hodnotnějšího" stavu. To se ale dělalo spíš dřív, že ty novější přestavby šly pryč - v Praze je takhle do původního stavu uvedený třeba Dům u Kameného zvonu, pokud se nemýlím. Ale současný trend je spíš zachovat všechny ty fáze stavby viditelné, takže se ty původní části nechají takhle odkryté. Teda předpokládám, že tohle je ten případ. A doufám, že jsem to podala nějak srozumitelně.

  ReplyDelete
 7. V Bratislavě jsem byla jednou, a už se tam nikdy nechci vrátit :D pro mě asi nejhnusnější město, který jsem navštívila (no, možná Katovice tomu konkurují :D)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kdybys chtěla rozšířit svůj seznam měst, kam už nikdy, tak doporučuju ještě Beziers ve Francii:D

   Delete
 8. Já jsem chvíli na Slovensku i žil. Můj táta pochází z Košic a mám dva highlighty, které stojí za návštěvu na Slovensku. Jedním z nich je úžasná Banská Štiavnica s ještě úžasnější historií. A druhé místo je lázeňské městečko Bardějov, které mám radši než Karlovy Vary.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tu Štiavnicu vidím už po několikáté, budu to muset prozkoumat a vydat se tam, děkuji za tip!

   Delete
 9. Ahoj, ano, Bratislava nie je najkrajsie mesto sveta, ale naozaj povstava z popola. Knihkupectva propojene s kaviarnami patria z tym najkrajsim miestam u nas. Kaviaren Gorilla Urban Space ma dve dalsie pobocky, uz ale bez knihkupectva, Urban Space na Laurinskej a Urban Bistro na Michalskej (kazda je trosku ina, no nesu sa v podobnom duchu). Ich majitel vlastni aj e-shop s knihami gorila.sk, od sa potom odvija nazov tej prvej, ktora funguje aj ako vydajna knih. Skvele miesto je francuzske Bistro St. Germain, ma skvelu atmosferu a varia naozaj skvelo, pred obchodnym domom na Kammennom namesti je zase maly stanok s hotdogmi, ktore su mnamozne a verim, ze ako milovnicku street foodu by ta nadchli.A potom je tu budova Fresh Marketu, je sice mimo mesta, ale je to taka novodoba trznica a okusit sa tam da kadeco. V budove SNG (vystavy su naozaj skvele a okrem ineho je celorocne pristupna zadarmo)je aj zaujimave bistro Berlinka, konaju sa tu rozne akcie a maju peknu ponuku sezonnych jedal. Moja srdcovka je bistro Zufana na Dulovom namesti (nedaleko Autobusovej stanice), dievcata sa okrem ineho venuju priprave roznych kasi a naozaj stoja zato. A na UFO sa rozhodne ist oplati, vyjde to na asi 6 eur a skusit tam mozes aj nejaky kolac, mna ale velmi nenadchol. Bratislava je mimo sezony casto prazdna, v lete ale zije viac. Odporucam prist v lete, ked bude Dobry trh, je to akcia v meste, kde rozni ludia predavaju svoje vyrobky - mlade kolane znacky a je tu aj kopec dobreho jedla, prijemna atmosfera (a trosku tlacenica). A do Banskej Bystrice a okolia si s rodinkou zajdete, ma to tam naozaj prijemnu atmosfku. Vsetko dobre :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Teď tam teda ale fakt musím zpátky:D

   Delete
 10. Kájo, s městem neporadím, ale jestli to bude s malým možné, rozhodně se podívej do Tater :) Nádherný kus země a kousek za hranicema ČR. Profláknuté Štrbské pleso, moc se mi líbil Spišský hrad (až na nepřízpůsobivé občany v okolí) a tak dál. Vlastně celé Slovensko je krásné :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tam se určitě chystám! Jen musím pořídit pohorky!:D

   Delete
 11. Z měst se mi líbila Banská Štiavnica, jinak jsem na Slovensku byla spíš na horách nebo ve Slovenském ráji. A protože mám ráda aquaparky a tobogány, tak jsem se vyblbla v Tatralandii a ani aquapark Bešeňová nebyl špatný.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Já myslím, že s dítětem mě všechny tyhle Tatralandie, Laa a další brzy čekají. A ne jednou!:D

   Delete
 12. Ja jsem na tom podobne. Na to ze je manzel Slovak tak jsem byla v Bratislave jen jednou na pul dne a celkove na Slovensku asi 3x. Kazdopadne se jed podivat do Kosice. Moc pekne mesto. Od te doby co zijeme v CA si s manzelem delame do Barnes & Nobles celodenni vylet . Dame kafe, dortik a po nekolika hodinach odchazime s naruci knih a ujistujeme se ze prece zas tolik jich doma nemame a zrovna tyhle jsme tam prece nemohl nechat :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Závidím, já bych tam právě taky trávila mládí! Ale už to je pár let co jsem v nějakém byla:-(

   Delete
 13. Kaji, krasny clanok. Mne je tak luto, ze si sa tam vybrala v takomto nehostinnom pocasi, kedy aj domaci radsej sedia doma, navyse mimo sezony. Pridite v auguste, date piknik na nabrezi Dunaja pri Eurovei, mozete pozriet aj Modry kostolik, vyveziete sa na UFO alebo na nemainstreemovu televiznu vezu Kamzik, odkial je tiez pekny vyklad. A najkrajsie mesto na Slovensku je Banska Stiavnica.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Já do tý Stiavnice fakt musím! Je mi jasné, že počasí městu ubralo, ale dofuám, že jsem tam nebyla naposledy a příště to bude lepší!

   Delete
 14. Ahoj Kajka, ako ti ide podnikanie s prekladmi?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ďakujem za zverejnenie, bude aj odpoveď? Maj sa

   Delete
  2. Do roka jsem v důchodu, maximálně!

   Delete
  3. Čože? Ja som sa ťa slušne opýtala.

   Delete
  4. A vždyť já slušně odpovídám!:-) možná jen nemáme stejný smysl pro humor, to se taky stává, obzvlášť v psané formě.

   Delete
  5. Aha, takže sa darí. Gratulujem.

   Delete
 15. Ta gotická okna na té myslím neoklasicistní fasádě představují analytickou metodu v památkové péči. více viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Analytick%C3%A1_metoda_pam%C3%A1tkov%C3%A9_p%C3%A9%C4%8De

  ReplyDelete
 16. Dlouhé vlasy jsou krásné, ale je potřeba o ně pečovat. Podle fotek na Insta jsi je nosila pořád smotané v koupelnovém drdolu a vypadala jsi s tím jako šmudla. Je škoda, že holka, která bývala beauty bloggerkou, o sebe po dítěti přestala dbát. Čert vem líčení, ale co si někdy umýt si vlasy (viz foto s Bramborem v knihkupectví 26.1.)?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ježíš neblbni, já s mastnou hlavou občas chodila i za dob beauty blogování!:D Brambor je v tomhle zcela nevinně!:D

   Delete
 17. Vloni jsme se cestou z Nízkých Tater stavovali v Liptovském Mikuláši, je tam nádherná synagoga, která zatím čeká na opravu a vypadá tím pádem velmi dekadentně...

  ReplyDelete
 18. Ahoj, podľa mňa (človeka žijúceho v BA), dajú sa tu nájsť aj ozaj pekné miesta, hlavne pri slnečnom počasí je to o inom, no netvrdím, že je to najkrajšie mesto..to nie. Nabudúce určite odporúčam navštíviť (ak sa ti nechce až na východ) Banskú Štiavnicu alebo Kremnicu. No ak sa vydáš aj na ten druhý koniec krajiny, tak nevynechaj Bardejov alebo prechádzku v Slovenskom raji :) P.

  ReplyDelete
 19. je pravda, že v Bratislave sa v chladnejšom počasí a cez týždeň v pracovnej dobe nepohybuje tak veľa ľudí, ale ak by ste si tento výlet spravili niekedy cez leto, tak v Starom meste sa niekedy nedá pomaly pohnúť :)
  a výhľad z Ufa rozhodne stojí za to! :) je to krásne..prípadne z Kamzíka :)
  MakeUpByVeo

  ReplyDelete
 20. V Bratislave som strávila posledných 6 rokov a mám rovnaký názor ako ty. Je to pochmúrne mesto, ale má aj krásne zákutia, kde sa dajú stráviť pekné chvíľe a našťastie, je tam čo objavovať. Okrem Bratislavy na Slovensku ale určite treba vidieť Tatry a Košice, sú to krásne miesta! A tiež som si v posledných rokoch zamilovala moje rodné mesto - Trnavu. Až tak, že som sa tam rozhodla opäť presťahovať. Trnava je menšie, ale naozaj krásne historické mesto s jedinečnou atmosférou, krásnymi kaviarňami a unikátnymi podnikmi, v ktorých doslova pulzuje život a dobrá nálada. Odporúčam. :)

  ReplyDelete
 21. To jste toho stihli spoustu, hlavně s miminkem, to je super :) cena za vlak taky pecka, já si na ČD taky nemůžu stěžovat. A taky jsem děsná ostuda, na Slovensku jsem ještě nebyla, hlavně že v Americe jo :D holt co má člověk hned vedle je často opomíjené :D

  Můj blog: Cosmokočka

  ReplyDelete
 22. Ajaj, Bratislava v zime veru za moc nestojí :) Ale mám pocit, rovnako ako tu už niekto písal, že vstáva z popola. Ako všade, aj tam sú horšie a lepšie miesta, zrovna hlavnú stanicu treba obchádzať, tiež som raz polomŕtva dobehla na vlak, ktorý polhodinu meškal a chcela som si ísť sadnúť do čakárne ale teda ovalil ma taký puch, zmes všetkého čo človek dokáže vylúčiť, že ma naplo a radšej som tú polhodinu prečkala vonku v mraze, ale na čerstvom vzduchu a bola som rozčúlená ako ďas a hlavne som sa hanbila za to, že máme hlavnú stanicu ako prasatá. ALE musím uznať, že sa Bratislava ako mesto zlepšuje a posúva dopredu. Pár rokov dozadu, keď som si vyberala vysokú školu, tak ani za pána som nechcela študovať v Bratislave. Mala som jej plné zuby, škola sa mi nepozdávala a moje najväčšie lásky boli Zlíniček a Brníčko. Aj vždy som zastávala taký ten postoj, že Bratislava, meh a s kamarátmi sme si vždy ponadávali, ale teraz na ňu nedám dopustiť a skôr stojím na tej druhej strane, že keď ktosi povie, že "zase musím do tej otrasnej Blavy" tak by som ho bila :D Jasné, nie je to Praha, ale nepríde mi ani ako peklo na zemi. A teda hlavne na jar a v lete je tam úžasne. Keď človek pracuje v Starom meste, tak v tom období je tam nieže prádzno, ale vždy som cestou z roboty ponáhľajúc sa na električku a bus hromžila lebo banda turistov sa rozložila cez celú uličku a človek nemal ako prejsť. Alebo som sa domov neponáhľala a zašla som si po ceste do Kounu na tú najsamlepšiu zmrzlinu akú som kedy jedla (v Brne nepoznám nič čo by sa jej aspoň približovalo) a sadla som si pod stromy na Hviezdoslavovo námestie. Vtedy je tam ozaj krásne. Alebo prechádzka po nábreží. Brno mám strašne rada, ale za pekného počasia sa Bratislave nevyrovná (i keď teda ja v meste potrebujem mať veľkú rieku a prechádzať sa popri nej čo sa v Brne tak nejak nedá). Tiež ešte odporúčam belgické hranolky (vraj lepšie ako v belgicku) z Orbisu a hotdogy z NYC Corner. A neskonale zbožňujem kaviareň Štúr na Štúrovej a jej menu v štúrovskej slovenčine. Zahraničným to asi moc nepovie, ale ja som z toho vždy unesená :D Bratislava rozhodne nie je Praha, ale za pekného počasia vie byť aj tam super. Tak si treba naplánovať ešte jednu návštevu ;-)

  Domka

  ReplyDelete

Díky, díky!