Friday, January 6, 2017

4x přečteno: Andor Šándor, Anie Songe, princ Ládík a za lásku do vězení

Ahoj všem! 

konečně se mi podařilo nabrat "předmateřské" čtecí tempo a během svátků a pár dní navíc jsem zvládla 4 knížky! Až na jednu z nich budete jejich autory nejspíš znát a tak je na čase zhodnotit, jestli se jejich knížky jen nevezou na popularitě jejich jména.


1. Andor Šándor: Čeká nás pohroma? 
Ke koupi např. zde LINK

Jak jsem psala na instagramu, miluju Šándora! Jako fakt, je to (dle mého názoru) přitažlivej chlap, charisma z něj stříká na všechny strany a já se u televizní obrazovky u jeho rozhovorů vždy rozplývám. Když na mě v knihkupectví bafla jeho knížka, nemohla jsem ji tam nechat.


Jedná se o jeho paměti a postřehy k současnému i minulému dění. Přestože je knížka rozdělena na kapitoly, prolíná se jeho vyprávění o tom, jak se z obyčejného kluka (i když z vojenské rodiny) stal šéfem rozvědky, přestože měl původně nakročeno na mechanickou rotu. Jeho kariérní postup je obdivuhodný, dokud nedostal od Tvrdíka nečekaně padáka. Popisuje tak i své začátky v soukromém sektoru jako bezpečnostní poradce. Mimo jeho život je zde spousta glos současného dění a politiky, padají tam všem známá jména jako Topolánek, (úchylný) doktor Barták a Lion's club, generál Šedivý,  Petr Pavel, Tvrdík, Vondra, Havel, Zeman, královna Alžběta a další. Šándor také vypráví třeba o tom, jak u nás tajné služby prožívaly útoky 11. září, jak funguje komunikace mezi rozvědkami z různých zemí a podobně. Jsou zde i glosy historických událostí, většinou z komunistické historie a období 1. a 2. světové války. Knížka se četla fakt skvěle, číst knihu moudrých lidí je pohlazení po duši! Líbí se mi, že pan Šándor umí psát tak poutavě, že i když s některým názorem nesouhlasím, ráda si jej přečtu, protože jeho argumentace má úroveň. 

Jediné, co bych knížce vytkla je trošku populistický název, který podle mě cílí na lidi, kteří ve finále moc nečtou (kauza Lídl, slušní Češi, víte jak...). Ta knížka rozebírá, jestli nás čeká nebo nečeká pohroma asi na posledních pěti stránkách a navíc je původ pohromy dle něj někde úplně jinde než u migrantů, jak podle mě ten nápis podprahově působí, ale možná se to zdá jen mně. 

Pokud rádi čtete názory chytrých lidí, knížka Vás rozhodně osloví, v mé knihovně bude mít četné místo vedle Hubálka nebo Honzáka, je to podobný styl:-)


2. Anie Songe: Továrna na sny
Ke koupi na adrese http://tovarnanaradost.cz/, ale bohužel momentálně vyprodáno. Chystá se už druhý dotisk! 

Se Vám přiznám, jo. Zatím mě nikdy žádná blogerská knížka neoslovila. Myslím tím natolik, abych si ji vůbec byla ochotná koupit. Přijde mi, že většina z nich hlavně cílí na uplně jinou věkovou kategorii. Výjimkou je snad Šťastná kniha, která byla výborná, ale tam zas Báru uplně nepovažuji za tu mainstreamovou blogerku. Stejně tak kuchařky foodblogerů. Tak zpátky k Továrně!

Knížka Anie je pohlazení po duši a konečně počin pro mou věkovou kategorii. Příběhy z Ániného života, ať už o tom, jak že se teda dostala na to snové Bali, nad jehož fotkami u ní na profilu nejspíš kolektivně slintáme, až po ne až tak veselé zážitky třeba ze střední či z Londýna. Anet i tyto smutné historky podává tak, že Vám zůstane úsměv na tváři. Jindy se člověk musí vyloženě smát nahlas, třeba u popisu toho, jak "Lukáš nechápe..." protože kdo žije v partnerství s mužem, musí v tom najít toho svého taky:D Trošku jsem se bála, aby knížka nebyla až moc sladká a moc "motivační". Těžko se to vysvětluje, ale víte, jak některé lifestyle/motivační/buďte šťastní blogy občas strašně tlačí na pilu a mně to sluníčko a jednorožci všude lezou na nervy... Tak přesně taková ta knížka není, je to spíš fajn poukázání na to, že i když se ne vždycky daří, je potřeba se tomu umět zasmát a jít dál. 

V knížce je sem tam nějaká stránka k doplnění či vybarvení, což je za mě jediný mínus, protože mi to tam přišlo trošku navíc a působilo to na mě jako "nahánění stránek". Knížka je už tak celkem krátká a já si nechci vybarvovat, chci číst, co zas ten Lukáš kde vykoumal a co za originální výmluvu má Sádra! 

Knížka má navíc nádherné ilustrace, které ocení i takoví neestéti jako já. Anie se fakt povedla! Prý se chystá další, tak se už teď nemůžu dočkat. Oroduju za aspoň jednou tolik stránek! 


3. Eva Urbaníková: Nakresli mi vítr
Ke koupi např zde: LINK

Slovenská autorka Urbaníková je natolik populární, až jsem o ní slyšela o Vánocích poprvé, za což už se mi pár lidí vysmálo, tak se klidně přidejte:D Tento příběh je inspirovaný skutečnou událostí a jak už asi tušíte, zas jde o kapitolu z černé kroniky. Budiž mi omluvou, že jsem si knížku nevybrala sama, ale dostala jsem jí pod stromeček od manželovy maminky, která se mi umí trefit do vkusu!

Marcela, zdravotní sestřička, se po návratu z mateřské rozhodne změnit povolání a místo do nemocnice nastoupí do finančního sektoru, kde ji rychle a ráda zaučí její vlastní tchýně, s jejímž synem má dvě děti. Začne se jí rychle dařit, ale čím víc se jí daří v práci, tím míň se jí daří v manželství. Její manžel je trošku budižkničemu, zajímají ho jen jeho psi (výstavy atd.) a ona tak živí nejen děti a domácnost, ale i manžela. Její úspěch je trnem v oku i tchýni, která jí začne házet klacky pod nohy a dělat jí různé naschvály, třeba rozesílat erotické maily klinetům pod Marceliným jménem a podobně. Hudruje i do syna, který je v důsledku toho přesvědčený, že ho Marcela podvádí a celkově se tak jejich manželství sype. Žijí už spíš jen vedle sebe, když si Marcela najde milence, se kterým za krátko otěhotní. Jak už to u těchto žen bývá, jde opět o chlapa s holým zadkem, kterého si Marcela kupuje drahými dárky a udělá tu největší blbost - sáhne na peníze svých klientů. Vytlouká klín klínem, tchyně ji u klientů pomlouvá a štve všechny proti ní. Abych to zkrátila, tak na Marcelu je eventuelně podáno trestní oznámení a skončí za mřížemi kvůli podvodu a zpronevěře. Vykašle se na ni jak milenec, tak původní manžel a zůstanou jí jen děti a rodiče, o které se naštěstí může opřít. Příběh je Marcelou vyprávěn zpětně z vězení a končí současností. Jestli má její život happyend nebo ne Vám nepovím:-)

Jediné, co bych k tomu ještě řekla je, že Marcela pořád naznačuje, že sice udělala něco, co neměla, ale vlastně šlo o nedorozumnění a stačilo jí dát víc času a že to vlastně dělala z lásky. Ač je mi jí líto, tak pro to moc pochopení nemám, protože udělala fakt kravinu, do které ji navíc nikdo nenutil. To, že si chtěla koupit něčí lásku, bylo jen a jen její rozhodnutí...a pěkně pitomý!

Knížka se četla sama a hodně rychle, za dva dny bylo hotovo a rozhodně se podívám po dalších knížkách Urbaníkové, jestli máte nějakou oblíbenou, sem s ní!


4. Ladislav Zibura: Pěšky mezi budhisty a komunisty
Ke koupi např. zde: LINK

Princ Ládík. Spolu s Ferim a Přibáněm jedna z nejviditelnějších postav českého fejsbuku. A já ho mám ráda. Myslím, že jde o osobu, kterou jde jen milovat nebo nesnášet. Je to student, navíc takového pochybného oboru jako je žurnalistika, považte. Je to hipster, pije kafe v kavárnách, kde chce heslo na wifi a ťuká do macbooku vtipné historky a postřehy, nepovažuje islám za zlo a všechny muslimy za hrdlořezy a nebojí se o tom veřejně psát....takže zaručeně musí určité skupině lidí lézt na nervy:D

Jeho minulou knížku o pochodování do Izraele jsem nečetla, ale byla jsem na jeho projekci (dokonce dvakrát) a moc se mi to líbilo. Je to takovej můj "gympláckej" styl humoru a královsky jsem se bavila. Tato knížka je o jeho posledním výletu, kdy Ziby pěšky pochodoval Nepálem a Čínou. Jde o popis cesty, co ho tam potkalo (a nepotkalo), postřehy o místních obyvatelích, kultuře a jídle. Párkrát jsem se zasmála nahlas a bohužel si u některých historek říkala, že něco podobného by se přesně stalo mně. Někteří z nás ty kalamity prostě přitahují! Nechybí nasáčkování k cizím lidem domů na jídlo (ať už vědomky či nevědomky), účast na slavnostním pochodu k založení komunistické strany (toto nevědomky), spánek na hrobě či několik setkání s policií. Snad jen ta konverze k jinému náboženství tam tentokrát chybí.

Knížka je proložena reáliemi z daných zemí, což se mi moc líbilo, protože tam byly fakt celkem neobvyklé postřehy jak o Nepálu tak o Číně. Jediné, co se mi nelíbilo, byly básničky...většinou byly trapné, promiň, Ládíku:-(

Až bude v Brně projekce, určitě zas půjdu!

A to je pro dnešek všechno!

Mějte se krásně!
K. 
-----------------------------------------------------

V článku jsou použity affiliate linky knihkupectví Martinus. Nákupem přes jejich proklik podporujete mou závislost na knížkách, děkuji!! :-)27 comments:

 1. Tenhle knižní članek jsem potřebovala! :) U Tovarny na sny jsem se presne bala toho, ze je to mainstream kvuli Anie a ne kvuli obsahu. Slovenskou autorku taky neznam, ale ted uz je na mem to read listu. Ted jsem docetla Vsichni zijem v blazinci a supr, pan doktor je tak moudry clovek. Ctu ted vlstne jen knihy co doporucujes. Takze dekuju za dalsi inspo.
  jooo a krasny novy rok a hodne zdravi Bramburkovi, Davidovi i Tobe! :-*

  ReplyDelete
  Replies
  1. Pšššt, se nevejdu do dveří, jak budu nafouknutá pýchou!:D Moc děkujem a tobě taky!

   Delete
 2. Dan se jmenuje Přibáň, ne Pribáň :)

  ReplyDelete
 3. Juuu, super, díky za recenze! Zajímala mě hlavně ta Anie Songe, bála jsem se hlavně, aby to nebylo přespříliš motivační, nasměrovávací, sluníčkové... přesně co píšeš, z čeho jsi měla obavu taky. A ty, jakožto Kritik s velkým K, když jsi to pochválila, tak už se těším na dotisk, abych si knihu taky mohla koupit. Jen mě jistojistě budou taky štvát ty "zbytečné" stránky, to je jasný.
  K Láďově první knize jsem se dostala až tyto Vánoce, byť ji mám už rok doma i s věnováním, druhou jsem dostala tyto Vánoce, tak se na ni chystám posléze. Nicméně, na představeních jsem byla obou, a musím říct, že ten stand up ohledně té druhé cesty, tedy do Nepálu a Číny, mě nadchl ještě víc než ten první. :-) Takže určitě zajdi, hned jak budeš moct. :-)
  Zaujala mě ta Urbaníková (a dřív jsem o ní neslyšela! :-D) akorát mám pocit, ze jsi toho napsala z děje tolik, že už by mě to tak nebavilo. Tak nevím.
  Každopádně díky za recenze a těším se na další! :-)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Není zač! A ráda slyším, že tahle projekce je ještě lepší, určitě půjdu!

   Delete
 4. Jen k tomu Ládíkovi...:D Ty jeho básničky, ono je teda uplně jasný, že on si moc dobře uvědomuje, že jsou trapný :D Ale on obecně Láďův humor se dost často veze na takové vlně záměrné trapnosti :D Ladislav si prostě dělá sám ze sebe srandu pořád a většina jeho historek je založená na tom, že se někde lehce ztrapnil. Zkrátka to je jasnej záměr z jeho strany :D Jeho výstup v AZ kvízu byl taky záměrně se tam jít ztrapnit :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jo to já vím, však říkám, gympláckej humor, ale ty básničky už prostě byly moc i na mě:D

   Delete
 5. Super inspirace, knížku od Anie jsem si taky cchtěla koupit, tak doufám, že je co nejdříve doplní:-)
  www.jdeocestu.blogspot.cz

  ReplyDelete
 6. Kaji, přeji vše nejlepší do nového roku!

  Evu Urbaníkovou jsem objevila vloni. Rozhodně doporučuji její Suši v duši (http://radinsen.blog.cz/1602/susi-v-dusi), podle mě to je její nejpovedenější kniha. Taky mě dostala kniha Ztracené (http://radinsen.blog.cz/1511/ztracene). Příjemné čtení!

  ReplyDelete
 7. Ty jo, Kajo, tak ja mela z Tovarny presne ten dojem, kterej si se bala,ze mit budes a nemelas. Libilo by se mi, kdyby to cele bylo postavene prave na tech pribezich, at uz z cestovani, ze vztahu, z rodiny, to mi prislo fajn - zajimavy, prinosny, vtipny. Ale vsechny ty veci okolo, kterych bylo vic, me vubec nesedely. Prislo mi, ze jde strasne videt, ze je precejen hodne mlada, ze kritizuje spoustu systemovych veci, ale pritom nenavrhuje zadny reseni. Takova ta stereotypne ceska vlastnost, proti kterym se casto vymezuje. Pak z toho mam pocit takovyho nejakyho pohrdani vzdelanim a trochu me irituje propagace natural beauty, ktera se lehko rika nekomu, kdo ma tvar, postavu a vlasy modelky. Celkove me to absolutne nesedlo a jsem zklamana. :(

  ReplyDelete
  Replies
  1. Veru! Jestli ty uz nejsi v tom školství dlouho! " kritizuje spoustu systemovych veci, ale pritom nenavrhuje zadny reseni. " to zni presne jak hodnoceni nějaký mý eseje!:D Ne, dělám si srandu. Tohle mi uplně nevadí, přeci jen sama občas na něco nadávám, i když řešení nemám. Mě se právě líbí, že někdo takhle mladej se toho nebojí! Možná máš pravdz s tím pohrdáním vzděláním, když se nad tím zamyslím, tak asi jo. A bohužel teda možná napříč českou blog/youtube scénou se vzdělání nebo jeho propagace - ať už toho formálního nebo neformálního, moc nenosí, což je škoda:-(

   Delete
  2. Upřímně díky moc za negativní názor, kdyby nepřišel, už bych si i snad řekla, že je fakt něco špatně :)
   Já prostě nejsem systémová a asi nikdy nebudu, a není to o tom, že nemám "svý" řešení. Je přirozený, že na tohle má každý názor svůj ale k tý natural beauty, podle mě to vůbec není o vzhledu ale o tom, jak se přijímáme. Já znám tolik boubelek, ženských o kterých bys neřekla, že jsou vyloženě krásný a tohle žijí taky - mnohem víc, než já, protože já taky často brečím nad tím, jak vypadám - děláme to asi každý nehledě na to, jak vypadáme. Navíc si myslím, že většině z nás to opravdu sluší nejvíc, když jsme prostě přirozený, jen jsme na to pod tlakem "toho všeho" prostě zapomněly.

   Mimochodem opravdu obrovskej palec za poslední článek!

   Delete
  3. Tak to jsem rada, ze se te to nijak nedotklo :) A musim rict, ze knizka u me nakonec nasla vyuziti v praci, pujcuju ji holkam na zakladce, ktery si ted prochazi nejakym tezkym obdobim na spraveni nalady a inspirativni myslenky :)
   A dekuju! (A furt trvam na tom, ze zejmena na zaklade toho posledniho clanku mi to fakt prirozene vic neslusi :D)

   Delete
 8. Jo a ja asi budu vypadat jako uplnej hejtr tedka, ale me ani Ziburova prednaska vubec nechytla :D Prislo mi, ze to bylo dobry pro lidi, co nikdy nikde krome Slovenska a Polska nebyli a spis pro starsi publikum. Byt teda mu obecne dost fandim a libi se mi, jak je aktivni ve sdileni nazoru, ktery jsou mne osobne blizky. Ale proste pro cloveka, co muslimu dost videl a byl treba i v nejake mene rozvinute zemi na vlastni pest mi to prislo takovy slaby.. Ale knihu dal Honza mymu tatovi, tak si pak taky prectu, tomu zase davam sanci dost :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Já na to vzala loni Terezu s přítelem a ten z toho byl taky uplně hotovej, v negativním slova smyslu, jak se TOHLE může někomu líbit!:D A já o tom ještě půl dne předtím básnila, jak je to skvělý, takže byl tuplem o to víc asi naštvanej:D Tohle náboženství jen naťukne, tak to zkus, možná tam odpadne to, co ti vadilo na tom izraelským/tureckým putování!:-)

   Delete
 9. Jéé! A víš, že tvý recenze si vážím nejvíc ze všech? Moc děkuju a slibuju, že další knížka bude mít minimálně 200 stran čistýho textu! A s těma ilustracema máš naprostou pravdu!
  Moc díky a pusu Bramboroj!

  ReplyDelete
  Replies
  1. já už se na další počin moc těším, akorát tímhle tempem, abych to stihla koupit než se to zas vyprodá!!:D Pusa předána a snad se na to Bali brzo dostanem! Brambor rád blondýny, tak se připrav!!:-)

   Delete
 10. Ahoj, ty jsi studovala právo na Masaryčce že jo? Já jsem se chtěla zeptat, že na právnické fakultě jsou i nějaké bakalářské obory např. https://www.muni.cz/bakalarske-a-magisterske-obory/18564-teorie-a-praxe-trestniho-a-spravniho-procesu znáš někoho kdo to studoval? Myslíš že to má cenu? Právo mě baví, ale nechci být úplně právník:D nevím jak to popsat :D...prostě jen si zvýšit právní odbornost(studuju teď veřejnosprávní SŠ) a pak pracovat třeba na úřadě

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ahoj, upřímně bych na ten Bc. obor po střední nesla, myslim ze koncepce těch Bc. Oboru je spis pro lidi, co uz se nějak pohybujou v praxi a potřebuji si doplnit vzdělání. Pokud se neplet, je to všechno i kombinované (jako dallkove) studium, ne denní, tak bacha treba skrz status studenta atd. Práva na 5 let nejdou zas až taková dřina jak si všichni mysli, jestli te právo obecně zajímá tak jdi klasicky na Mgr., nikdy nevíš jaká příležitost se ti naskytne. S Mgr budeš moct dělat vše co bys dělala jen s tím Bc., ale naopak ne. Ale abych byla kompletní tak nikoho kdo to studoval neznam, takže nemůžu moc soudit;-)

   Delete
  2. Asi ty klasická práva zkusím, právě že mě většina lidí odrazuje jak je to moc těžký a jak se tam stejně beztak nedostanu...ještě jsem našla v Olomouci právo ve veřejné správě na 3 roky, ale u toho Bc. si myslím, že to vyjde nastejno jako kdybych šla hned po maturitě pracovat bez VŠ a aspoň bych už měla nějakou praxi :D jinak promiň, že tě otravuju :D

   Delete
  3. Vůbec neotravujes, to jsou důležitý věci precey!:-) jako není to asi škola která se uděla levou zadní ale když na to nebudeš kašlat tak ji uděláš. Fakt to není tak těžký jak si lidi běžně myslí. Dostat se je podle mě těžší než se tam udržet, takže poradně natrenovat na TSPčka a pak uz to bude dobrý. Ostatně přihlášku si můžeš dat na obojí, tak kdyby to nahodou neklaplo, tak můžeš mít toho bakaláře jako "záchranu":-)

   Delete
 11. ty opravdu stíháš tolik číst? to máš asi uklízečku, chůvu a jídlo objednáváš s dovozem?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nemám, nemám a neobjednávám. Ale kdybych mohla, tak bych dovozu využila, jenže k nám na samotu nikdo nejezdi:D

   Delete
  2. a jak to vše stíháš? ještě s šitím na zakázku a překlady, cestováním, blogováním, výukou... mamyny na mateřské se většinou nestíhají ani učesat.

   Delete
  3. Nevim, to jsou takový otázky, na který se těžko odpovídá. Většinu věci dělám po nocích, když malej spi. Jinak teda asi nejsem ta správná "mamyna", díky bohu:D

   Delete

Díky, díky!